Jak rozliczyć bony Sodexo lub inne kupony podarunkowe – oto odpowiedź:

Jak rozliczyć bon Sodexo przed urzędem skarbowym? Czy to w ogóle jest konieczne? Czy bony Sodexo należy traktować jak dodatkowy przychód? Co powinien zrobić przedsiębiorca, który otrzymał te bony w nagrodę za osiągnięte wyniki? mojafirma.tv odpowiada na te pytania:



Bony Sodexo są często stosowane jako nagroda za określony wynik. Jako że opiewają na niewielkie kwoty, zwykle stosuje się je jako nagrodę za osiągnięcie określonego progu obrotowego w wybranym okresie.

[W artykule nie zajmujemy się tematem rozliczenia bonów przez firmę, która tego rodzaju bony nabywa lub po prostu wręcza. Jeśli zainteresował Cię ten temat, uprzejmie prosimy o kontakt z redakcją]

Czy bony Sodexo należy rozliczyć w US

Bezwzględnie tak. Bony Sodexo stanowią dodatkowy przychód, który należy rozliczyć z urzędem skarbowym. Stanowią przychód zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i firm.

Jak rozliczyć bony Sodexo:





Bony Sodexo powinny zostać rozliczone w momencie ich otrzymania, przy czym liczy się tutaj data protokołu odbioru bonów. Jeśli takowy nie został sporządzony, za dzień uzyskania dodatkowego przychodu uznaje się dzień przekazania bonów podatnikowi zgodnie z protokołem przekazującego.

Czy można odliczyć VAT przy zakupach za bony Sodexo?

Zacznijmy od tego, jak w świetle polskiego prawa definiowane są „bony”. Podobnie jak czek, jest to rodzaj środka płatniczego, który uprawnia do nabycia określonego towaru lub usługi, czyli do skorzystania z pewnego świadczenia. Bon nie jest więc towarem, a środkiem płatniczym.

>>> ZOBACZ TEŻ: Sennik: KONTROLA Z URZĘDU SKARBOWEGO

Definicyjnie zatem skorzystanie z bonu powinno zostać uznane za uiszczenie opłaty. Zgodnie z wykładnią prawną jest to normalna forma płatności, która pozwala na odliczenie podatku VAT w przypadku firmowych zakupów dokonywanych z użyciem bonów.

Sytuacja bonów jest jednak na tyle skomplikowana (patrz regulacje ws. zmiany dyrektywy unijnej 2006/112/WE), a dyskusje o bonach na tyle żywe, że nie polecamy tego rodzaju zachowania.

Podstawa prawna: art. 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

[Głosów:6    Średnia:2/5]

  • Piotr

    Kupię każdą ilość bonów Sodexo. Płacę gotówką. Tel: 511494471

    • Piotr

      Odkupię bony SODEXO – płatne gotówką tel: 511-494-471