img

Ustawa na Ubera uderzy w BlaBlaCar i Yanosika?

img

Polscy politycy rozpoczęli prace nad projektem ustawy regulującej działanie firm przewozowych w Polsce. Ustawa wycelowana jest w Ubera, ale nowe regulacje mogą dotknąć też BlaBlaCar czy Yanosika.

Uber to aplikacja, która pośredniczy między właścicielem samochodu (taksówka) i klientem takiej taksówki poszukującym. Uber pozwala zamówić taksówkę (transport), a jednocześnie nie ma żadnych powiązań z korporacją taksówkową. Uczestnictwo w programie jest dobrowolne, w zamian za pośrednictwo firma pobiera 20 procent każdej opłaty za kurs.

>>> ZOBACZ: Co drugi startupowiec ma problemy psychiczne

Uber zarejestrowany jest w Stanach Zjednoczonych i tam też płaci podatki. Jednocześnie firma funkcjonuje na całym świecie, w Polsce działa jako Uber Warszawa (Uber Warsaw), Kraków, Gdynia, Sopot i Gdańsk.

Kto może być partnerem Ubera (przewoźnikiem)

W Uberze może zarejestrować się każdy, kto ma prawo jazdy i samochód. Teoretycznie licencja taksówkarska jest potrzebna, w praktyce jednak nie wiadomo, kto powinien się o nią ubiegać: kierowca jako właściciel jednoosobowej korporacji taksówkarskiej? Uber jako pośrednik?

Obydwie opcje brzmią dość niedorzecznie.

Dlatego w Sejmie czeka na pierwsze czytanie projekt Platformy, zgodnie z którym licencja będzie obowiązywała nie tylko taksówkarzy przynależących do korporacji, ale również osoby współpracujące z pośrednikami.

Uber, iTaxi, BlaBlaCar, Yanosik Autostop, czyli pośrednicy

Projekt skierowany jest głównie w Ubera, jednak w Polsce działa większa liczba pośredników. Podobnie, tylko na dłuższe dystanse, funkcjonuje BlaBlaCar i Yanosik Autostop.

>>> ZOBACZ: Zmiany w VAT od 1 lipca 2015. US będzie kontrolował przebiegi

Gdyby ustawa weszła w życie, firma pośrednicząca musiałaby mieć siedzibę i księgowość w Polsce. Obowiązkowe mogłyby się także okazać licencje dla osób, które uczestniczą w programie – nad projektem ustawy z PO pracuje bowiem Tadeusz Tomaszewski, prezes konfederacji „Transportowcy”, która zrzesza przewoźników drogowych.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]
img
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
img
img
img
  • anonimuska

    Tak naprawdę wygląda na to, że dostanie się wsyzsktim pośrednikom, w tym mytaxi…

    • To prawda. Obecny projekt jest bardzo szeroki. Obawiam się, żeby nie obrócił się przeciwko taksówkarzom…

  • Magula

    od niedawana korzystam z Yanosika AutoStop. Jest darmowy, a ta ustawa to raczej ma dotyczyć aut służbowych a nie prywatnych….chyba że się mylę?

    • Projekt ustawy w obecnym kształcie obejmuje firmy pośredniczące w usługach transportowych. Ale to tylko projekt. Finalna wersja może dotyczyć np. tylko pośredników świadczących usługi na terenie aglomeracji miejskich, ponieważ tam nieuczciwa konkurencja jest najbardziej dotkliwa dla legalnie działających taksówkarzy.

img