Afera spalinowa Volkswagena: UOKiK rozpoczyna postępowanie [NOWE WIEŚCI]

Afera spalinowa wreszcie poruszyła również polskie urzędy. W poniedziałek minister środowiska zażądał wyjaśnień od Stanów Zjednoczonych i Niemiec, a w środę, 7 października, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie w sprawie samochodów ze zmanipulowanym oprogramowaniem. Oficjalne stanowisko urzędu jest jednoznacznie:

Jak podaje UOKiK, Volkswagen przyznał się, że wprowadził na polski rynek prawie 140 tysięcy samochodów z silnikami 2.0 TDI typoszeregu EA 189 i oprogramowaniem, które zafałszowuje wyniki emisji spalin.

>>> ZOBACZ TEŻ: Sennik dla przedsiębiorców

Dlatego urząd zdecydował się o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, które będzie prowadził wraz z Transportowym Dozorem Technicznym i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Co jednak ciekawe, mimo wcześniejszych obietnic, Volkswagen nie podał w środę, 7 października, sposobu na rozwiązanie problemu. Potwierdził to również UOKiK w oświadczeniu: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w dalszym ciągu oczekują na konkretne propozycje działań naprawczych ze strony przedsiębiorcy.

Afera Volkswagena zagrozi firmie? Czy za duży, by upaść?

Pojawiają się spekulacje, że afera Volkswagena spowoduje w koncernie wielki kryzys i pogorszy wizerunek firmy na wiele lat. W rzeczywistości jednak najgorsze dla koncernu mogą być kary finansowe, które według niektórych spekulacji mogą wynieść nawet 30-35 miliardów euro.

Nie należy się jednak spodziewać, żeby wizerunek firmy szczególnie ucierpiał. Przynajmniej w Polsce. Dla wielu naszych kierowców nowoczesne auto z silnikiem 2.0 TDI z typoszeregu EA 189 jest raczej marzeniem niż powodem do zmartwień.

>>> ZOBACZ TEŻ: Spis trujących modeli samochodów z silnikami 2.0 TDI

Podobnego zdania wydają się być niektórzy niemieccy politycy, którzy nie dopuszczają nawet do siebie myśli, że koncern Volkswagen mógłby upaść:

Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel powiedział we wtorek, że skandal Volkswagena nie rzuci się cieniem na niemiecką gospodarkę, o ile koncern szybko i całościowo zaradzi kryzysowi – pisze Reuters. – Do polityków należy zapewnienie, by 600 tys. miejsc pracy na całym świecie nie było zagrożone – powiedział Gabriel dziennikarzom, relatywizując szeroki wpływ skandalu spalinowego.

>>> ZOBACZ TEŻ: Darmowy CRM po polsku: ZOHO CRM cz. 1/2

[Głosów:1    Średnia:3/5]

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,