Amerykanie dojeżdżają do pracy… krócej niż Polacy?

Ile trwa Twój dojazd do pracy? 15 minut? 30? A może godzinę i dłużej? W miastach w Stanach Zjednoczonych średni czas dojazdu do pracy to 26 minut, ale mieszkańcy Nowego Jorku na dojazd do miejsca pracy poświęcają średnio aż 40 minut.

Najdłużej dojeżdżają mieszkańcy następujących metropolii:

  • Nowy Jork – 39,7 minuty,
  • Chicago – 33,7 min.,
  • Filadelfia – 32 min.,
  • San Francisco – 31,5 min.,
  • Baltimore – 30,5 minuty.

Ponad połowa nowojorczyków preferuje transport publiczny. W zależności od miasta, od 2 do 13 procent mieszkańców decyduje się na wspólne dojazdy (car pooling). Co ciekawe, średnio ponad 4 procent Amerykanów w ogóle już nie dojeżdża do pracy. Najwięcej pracujących zdalnie (w domu) mieszka w Austin, Teksasie (miasto) i Portland – ponad 7 procent.

Ile Polacy dojeżdżają do pracy?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez BAEL w 2010 roku, 82,1 procent Polaków ma do pracy nie więcej niż 20 kilometrów. Może to oznaczać 1 kilometr, a może – siedemnaście. Oznacza to, że dojeżdżamy lub dochodzimy – w zależności od warunków drogowych – maksymalnie około godzinę.

13 procent Polaków przejeżdża od 20 do 50 kilometrów, a niecałe 5 procent – powyżej 50 kilometrów.

Sądząc po oględnej obserwacji ludzi w Warszawie, dotarcie do miejsca pracy zajmuje im średnio około 40 minut. Mało kto ma komfort zamieszkania bliżej niż 15 minut od miejsca pracy. To by oznaczało, że choć polskie miasta są mniej rozległe niż ich amerykańskie odpowiedniki, w Warszawie dojeżdżamy do pracy średnio tyle samo lub więcej czasu niż nowojorczycy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , ,