Apteka online od 1 lipca 2015 musi mieć dodatkowe oznaczenie

Od 1 lipca 2015 roku wszystkie apteki online działające na terenie Unii Europejskiej powinny stosować dodatkowe oznaczenie. Oznaczenie to stanowi weryfikację, czy apteka działa legalnie.

Oznaczenie zostało wprowadzone dyrektywą unijną 2011/62/EU. Poniższy logotyp wraz z napisem „Kliknij, żeby sprawdzić, czy ta strona internetowa działa zgodnie z prawem” powinien znajdować się w widocznym miejscu na stronie apteki online.

Logotyp powinien linkować do rządowej witryny rejestru aptek (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia) – http://ra.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/. Tam każdy internauta może sprawdzić, czy apteka znajduje się w centralnym rejestrze podmiotów prowadzących handel medykamentami.

Obecność w rejestrze oznacza legalność apteki oraz legalność lekarstw, które są w witrynie sprzedawane.

Dla konsumentów brak logotypu oznacza, że apteka albo nie postarała się o odpowiednie pozwolenia, albo wręcz sprzedaje lekarstwa niewiadomego pochodzenia, o niewiadomym składzie – nawet jeśli opakowania przypominają oryginalne.

W dniu powstawania tego tekstu (2 lipca 2015 roku) logotyp nie był widoczny w witrynach następujących aptek online:

  • Dbam o Zdrowie – doz.pl,
  • Apteka Melissa – apteka-melissa.pl,
  • Apteka Wielkopolska – hiperpharm.pl,
  • Dokter Online – dokteronline.pl (która to witryna sama przyznaje się, że nie jest apteką, ale sprzedaje preparaty lecznicze),
  • Apteka Leki 24 Familijna – aptekaleki24.co.uk.

Nowe logo dla aptek online – specyfikacja

Zgodnie ze specyfikacją techniczną, logo powinno mieć przynajmniej 36 milimetrów w materiałach drukowanych (40 mm wraz z marginesami) lub przynajmniej 90 pikseli w przypadku witryn online.

W internecie rekomendowane są dwa rozmiary, dotychczas stosowane przez formaty reklamowe: rectangle (300×250 pikseli) lub duży rectangle (336×280 pikseli).

LOGO Kliknij żeby sprawdzić czy ta strona internetowa działa zgodnie z prawem

Pełną specyfikację użytego fontu (DIN PRO), znaku, kolorów, można znaleźć w tym dokumencie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
Tagi: , , , , , , , ,