Crawler za darmo do pobrania – zbuduj bazy adresów firm. Pobierz TERAZ:

Jak zdobyć klientów? Jak zdobyć klienta biznesowego? Gdzie go szukać? Jak zaoferować swoje usługi? W dzisiejszym odcinku serii przedstawiamy program Crawler, który pozwala na automatyczne pozyskiwanie adresów e-mail i numerów telefonów z internetowych katalogów.

W skrócie:

 

Do pozyskiwania nazw i adresów e-mail firmy w okolicy najwygodniej użyć programu Crawler (oto LINK, by go pobrać: LINK – Crawler w zalecanej wersji). Program automatycznie wyciągnie z niezbędnych baz wszystkie możliwe dane kontaktowe – nam pozostanie tylko komunikacja: mailing lub wykonanie telefonu. Ale uwaga, bazy koniecznie trzeba zgłaszać w GIODO.

 

Krok 1. Witryna internetowa:

Aby zdobyć Klienta, musisz mieć witrynę internetową. Wielokrotnie przekonałem się, że witryna internetowa jest ważniejsza niż siedziba.

Firma może funkcjonować w wirtualnym biurze, ale bez witryny internetowej nie ma szans na sukces.

Krok 2. Mailing – skąd zdobyć adresy potencjalnych klientów?

Jest wiele miejsc, z których można pobrać adresy internetowe. Jeśli chcesz ręcznie wyszukiwać samodzielne działalności gospodarcze w okolicy, dobrą metodą może być skorzystanie ze spisu na stronie CEIDG:

Obrazek 1. Wyszukiwarka firm na stronach CEiDG

Podejrzewam jednak, że nie lubicie się męczyć i krok po kroku gromadzić wszystkie dane. Ja nie lubię. Dlatego warto skorzystać z programów-pomocników. Jednym z najwygodniejszych w obsłudze i całkowicie darmowych jest program Crawler, który możecie uzyskać dzięki poniższemu formularzowi:

/ze względu na problemy z docieraniem poczty, formularz Crawlera został wyłączony. Planowane ponowne włączenie: 20.11.2016, godz. 18:00/

Z Crawlera korzystałem wielokrotnie i sprawdza się doskonale. Kiedy potrzebne są ostrożniejsze lub bardziej prestiżowe działania, jego rola staje się mniejsza. Nigdy jednak nie należy o nim zapominać.

>>> Crawler – instrukcja obsługi

Crawler zbierze za Ciebie adresy e-mail. ZA DARMO

Crawler wykorzystuje publicznie dostępne katalogi internetowe, żeby zgromadzić interesujące nas dane o potencjalnych klientach. W zależności od wyboru katalogu internetowego, możemy filtrować firmy po:

 • lokalizacji,
 • nazwie,
 • rodzaju działalności (np. piekarnie, produkcja artykułów metalowych, biura architektoniczne itd.),
 • formie działalności (jednoosobowa działalność, spółka z o.o. itd.),
 • posiadanym bądź nie adresie e-mail

…i wielu, wielu innych parametrach.

Program zapisuje bazę pobranych plików w formatach XLS lub CSV, które następnie można otworzyć w programie Microsoft Excel albo OpenOffice.org:

Jak wykorzystać taką bazę? Można do niej wysłać mailing z zapytaniem ofertowym – zostanie potraktowany jako spam, ale w Polsce to legalne działanie. Można też wysłać tradycyjną korespondencję albo zdecydować się na skorzystanie z usług call center, żeby obdzwonić numery telefonów.

Bazy danych firm za darmo do pobrania? Uważaj!

Jeśli prowadzisz działalność usługową dla firm (B2B), korzystanie z Crawlera może przynieść więcej szkody niż pożytku. W takiej sytuacji znacznie lepszą i mniej inwazyjną metodą pozyskiwania klientów jest hunting lub, w ostateczności, telemarketing.

Crawlera warto jednak mieć i korzystać z niego jako narzędzia pomocniczego.

Crawler – o czym koniecznie trzeba pamiętać

Program Crawler działa na granicy wyznaczanej przez regulaminy niektórych katalogów internetowych. Niektóre z tych regularminów wprost łamie. Prawdopodobnie dlatego jego autor udostępnia aplikację online, ale wprost zakazuje publikacji zrzutów ekranu z Crawlera i informowania, że dane zostały pozyskane z użyciem Crawlera właśnie.

Użycie Crawlera może być na bakier z regulaminami, a ponadto naraża przedsiębiorcę na dodatkowe ryzyko:

 1. Darmowa wersja programu Crawler pobiera maksymalnie 150 rekordów. Aby pobrać pełną zawartość katalogów, konieczne jest uiszczenie opłaty – po 50 zł za każdy katalog.
 2. Same adresy to nie wszystko. Żeby mailing nie został uznany za spam, koniecznie trzeba stworzyć dobry komunikat marketingowy – na przykład zaoferować kupon promocyjny na zakupy, zniżkę 20 procent z kodem z e-maila lub 50 procent zniżki na pierwszą usługę po rejestracji w witrynie internetowej. W przeciwnym razie nie tylko nie zyskasz klientów, ale ich zirytujesz.
 3. Właściciele katalogów (Panorama Firm, PKT itd.) mogą zablokować adres IP, z którego przychodzi zbyt wiele wywołań – czyli Twój. Oznacza to, że możesz całkowicie stracić dostęp do katalogów.
 4. Pozyskane z użyciem Crawlera bazy danych muszą być zgłaszane i rejestrowane w GIODO, ponieważ zawierają dane osobowe. Niezgłoszenie bazy do GIODO może doprowadzić do wymierzenia mandatu w wysokości kilku tysięcy złotych – albo nawet kary więzienia.
 5. Prowadzenie masowych mailingów z własnej domeny (rozsyłanie spamu) może doprowadzić do jej zablokowania albo usunięcia wraz z całą zawartością. W takiej sytuacji nie tylko nie pozyskamy nowych klientów, ale też stracimy możliwość komunikacji z aktualnymi!
  Wysyłka niechcianych e-maili może się kumulować, to znaczy: dziś wyślemy 200 e-maili z ofertą i nic się nie stanie, a za pół roku niewielka wysyłka do dwudziestu nowych adresów może przepełnić czarę i doprowadzić do blokady.

Jeśli nie chcesz ryzykować kar z GIODO albo blokady domeny, bezpieczniej będzie zlecić całą operację na zewnątrz, do wyspecjalizowanej firmy.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

 

Tagi: , , , , , , , , ,
 • wulkanizacja

  HO HO HO! BARDZO DOBRE!

 • Likwidator

  Przyda się do zbierania adresów do spamowania ;]

  • Toyota rav

   To mi się nie podoba ze ta strona promuje spam.

 • Marian

  ja aktualnie walcze z firma mediagroup.com.pl ktora notorycznie zalewa moja skrzynke spamem… nie wiem skad Ci ludzie pobieraja dane e-maili ale przypuszczam, ze w sposob tutaj opisany…

  • Panie Marianie – a może warto ich o to wprost zapytać? 🙂 Czy mógłby Pan wkleić w komentarze przykładowy e-mail, który otrzymał Pan od tej firmy?