Czy polskie firmy są znane w Europie? Financial Times twierdzi, że nie

Czy polskie firmy z branży technologicznej są znane na Zachodzie? Dlaczego Financial Times (edycja brytyjska) wśród pięćdziesiątki najważniejszych przedsiębiorców z branży technologicznej nie wymienia polskich przedsiębiorstw? Dyskusja na ten temat przetoczyła się przez grupę „Rozmowy o startupach” na Facebooku.

Lista 10 z top 50 tech przedsiębiorców według Financial Times

 1. Daniel Ek, Spotify, Szwecja
 2. Jan Koum, WhatsApp, Ukraina
 3. Markus Persson, Minecraft (Mojang), Szwecja
 4. Arkadi Wołosz, Yandex, Rosja
 5. Alex Ljung i Eric Wahlforss, Soundcloud, Szwecja
 6. Taavet Hinrikus i Kristo Kaeaermann, TransferWise, Estonia
 7. Demis Hassabis, DeepMind, Wielka Brytania
 8. Patrick i John Collison, Stripe, Irlandia
 9. Natalie Massenet, Net-a-Porter, Wielka Brytania
 10. Riccardo Zacconi, Candy Crush (King Digital Entertainment), Włochy

Słabi przedsiębiorcy czy kiepski PR?

Część dyskutantów uznała, że zerowa obecność Polski w rankingu Financial Times, to efekt słabości polskich firm.

Czy jednak należy winić za to wyłącznie przedsiębiorstwa? Polska bardzo słabo wspiera badania i rozwój, w rankingach innowacyjności jesteśmy zawsze na szarym europejskim końcu. W 2012 r. na R&D wydaliśmy zaledwie 0,9 procent PKB.

Wydatki na badania i rozwój w Europie jako udział PKB - Eurostat

Dla porównania: Niemcy w tym samym okresie wydali 2,92 procent PKB (niemieckiego!), Czechy 1,88 procent, Portugalia 1,5 procent, Grecja 0,69 procent.

Czyli bez pracy z prawdziwymi nowoczesnymi technologiami studenci nie nauczą się tych nowych technologii, nie będą nad nimi pracować i tak dalej. Błędne koło się zamyka.

Łukasz M. Jabłoński z audioteka.pl: ważny jest PR

Głos przeciwny stanowił między innymi Łukasz M. Jabłoński, International Growth Manager w audioteka.pl: … Czasem dobry PR, relacje z mediami, lokalnymi społecznościami, inwestorami, etc. potrafią zwiększyć zasięg, przyciągnąć nowych klientów i kontrahentów, itd. Publikacje i obecność w mediach zagranicznych pojedynczych projektów z PL może w rezultacie pomóc całej lokalnej branży i społeczności. Warto o to zawalczyć!

Piotr Żygadło, Grey Wizard Innovative: Polska po prostu nie sprzyja Polakom

Syntentyzującą opinię miał Piotr Żygadlo, współzałożyciel w Grey Wizard Innovative, dziś mieszkający i pracujący w Oksfordzie: Netflix powstał gdzieś w ’97 gdzie u nas dopiero „kradło się pierwszy milion”. Akumulacja kapitału wymaga czasu. Poza tym polskie państwo:

 1. Nie sprzyja eksporterom
 2. Nie sprzyja przedsiębiorcom
 3. Nie sprzyja Polakom

Gdyby nawet wprowadzić w Polsce taki sam standard odpisów za inwestycje w startupy jak w Wielkiej Brytanii (do kwoty 150 tysięcy funtów 78 proc. inwestycji można w pewnych wypadkach odpisać), to i tak za mało mamy jeszcze osób które są skłonne tak inwestować i mają ku temu środki.

Ponura wizja Polski?

Ranking Financial Times i dyskusja na Facebooku rysuje Polskę w dość ciemnych barwach. Nie wspieramy młodych i przedsiębiorczych, jako państwo nie jesteśmy innowacyjni, jako naród nie mamy odwagi, by zmarnować trochę pieniędzy dla lepszego jutra.

Sytuacja jednak powoli się zmienia. Polscy miliarderzy coraz głośniej mówią o inwestowaniu w startupy. Inwestorzy spoza Polski gotowi są wykładać twardą gotówkę na rozwój naszych firm, oczywiście w zamian za udziały. Krążą nawet plotki, że minister Piechociński zaczął się uczyć języka angielskiego…

Czym Polska może się pochwalić

Choć możemy nie zdawać sobie sprawy, Polska nie jest wcale światowym zaściankiem w dziedzinie technologii. Wśród przedsiębiorców, które osiągnęły sukces na skalę światową, zdecydowanie wymienić można:

 • Zygmunta Solorza-Żaka za pionierskie wdrożenie LTE na terenie całego kraju i zaryzykowanie miliardów złotych, na przekór wielkim europejskim operatorom (T-Mobile, Orange).
 • Marcina Strzałkowskiego z InteliWise za LiveChat, który podbił serca wielu firm na świecie (choć obecnie wydaje się być w odwrocie).
 • Rafała Brzoskę za za sprawne wykorzystanie technologii do redukcji kosztów i zbudowania konkurencji dla giganta pokroju Poczty Polskiej.
 • Janusza Filipiaka za genialne rozkręcanie biznesów i wspieranie branży zdrowotnej, finansowej, telekomunikacyjnej na całym świecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,