Darmowy CRM po polsku: FAT FREE CRM, z rekomendacjami na GoldenLine

Jaki darmowy CRM po polsku wybrać do początkującej firmy? Przez wiele lat podczas dyskusji na GoldenLine gorąco rekomendowano Fat Free CRM, darmowy CRM dla firm, który można zainstalować na własnym serwerze z Ruby on Rails.

Według oceny pisma „Moja Firma” uzyskał on zaledwie 39 procent punktów, co w klasyfikacji szkolnej oznaczałoby ocenę negatywną. Dlaczego?

 

Fat Free CRM: funkcje podstawowe

Fat Free CRM to nieskomplikowany w instalacji i obsłudze system CRM. Zawiera wszystkie podstawowe funkcje CRM-a, w tym Kontakty, Leady, Okazje sprzedażowe i proste definiowanie ról użytkowników CRM-a.

Co ważne, CRM dostępny jest po polsku, choć włączenie tego języka wymaga drobnej zmiany w pliku konfiguracyjnym. Jednak nawet bez lokalizacji praca z CRM-em nie należy do trudnych.

Dashboard na szybki start

Fat Free CRM jak każdy dojrzały CRM jest sensownie poukładany. Ekranem powitalnym jest Dashboard, który w jednym miejscu grupuje zadania do wykonania (Tasks) i okazje sprzedażowe (My Opportunities).

Fat Free CRM - ekran startowy z Zadaniami (My Tasks) i Okazjami sprzedażowymi (My Opportunities)
Fat Free CRM – ekran startowy z Zadaniami (My Tasks) i Okazjami sprzedażowymi (My Opportunities)

Układ też jest przemyślany: zadania widoczne są na górze, ponieważ od razu wiadomo, co z nimi zrobić. Okazje sprzedażowe są poniżej, ponieważ wymagają szeregu czynności, uruchomienia procesu.

Fat Free CRM – największe słabości

Dziś, na przełomie 2015 i 2016 roku, gdy Zoho CRM dostępny jest za darmo, a rynek podbija trzecia generacja CRM-ów, Fat Free CRM nie prezentuje się szczególnie okazale.

Fat Free CRM jest szybki, darmowy i można go zainstalować na dowolnym firmowym serwerze bez troski o koszt licencji. To z pewnością potężne zalety.

>>> ZOBACZ TEŻ inne programy opisane w cyklu Darmowy CRM po polsku

Jednak Fat Free CRM posiada również wiele słabości, które ograniczają jego zastosowanie. Oto niektóre z nich:

  • Fat Free CRM zmusza do uruchomienia własnego serwera z Ruby on Rails,
  • CRM nie ma aplikacji mobilnej,
  • CRM nie prezentuje widoku lejka, nie pozwala na raportowanie,
  • Fat Free nie integruje się w żaden sposób z social media, nie rozumie Facebooka, Twittera, LinkedIn,
  • Fat Free CRM nie łączy się nawet z Outlookiem czy Google Contacts, żeby zaimportować kontakty. Potrafi pobrać je tylko z Highrise i Salesforce.

Darmowy CRM po polsku: Fat Free CRM [TABELA]

Oto zestawienie funkcji Fat Free CRM w porównaniu z Zoho CRM i funkcjami znanymi z innych, w tym również komercyjnych CRM-ów. Na 82 możliwe punkty, Fat Free zdobył zaledwie 39 procent.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,