Zoho CRM to jeden z ciekawszych darmowych systemów CRM po polsku. Zresztą, to nie tylko darmowy CRM, ale bogaty pakiet innych narzędzi, które znacząco rozszerzają możliwości podstawowego oprogramowania.
Artykuł o Zoho CRM jest częścią większego cyklu „Jaki CRM dla małej firmy. A MOŻE …” W ramach cyklu opisujemy zarówno darmowe, jak i komercyjne CRM-y, które dostępne są na polskim rynku. W każdym przypadku artykuł uzupełniony jest tabelą, która znajduje się na dole artykułu.
>>> Zoho CRM nie działa? To efekt powodzi w Indiach
W skrócie:
Zoho CRM to darmowy CRM po polsku, który posiada bardzo bogate możliwości rozbudowy. W edycji darmowej obsługuje do 10 użytkowników, ma zaprojektowany kompletny proces obsługi leadów, integruje się też z Gmailem i serwerami pocztowymi.
ZALETY Zoho CRM
- darmowa licencja dla aż 10 użytkowników,
- działa w chmurze, dostępny z każdego miejsca na ziemi,
- standard technologiczny wypróbowany przez wiele firm na świecie,
- zaprojektowany i poukładany proces sprzedaży,
- przemyślany podział na leady, konta, kontakty,
- łatwa możliwość rozbudowy o dwukierunkową komunikację z aplikacjami Google i social media,
- praca w grupie w ramach darmowego pakietu,
- reseller i wsparcie techniczne w Polsce.
WADY Zoho CRM
- niepełne tłumaczenia na język polski,
- brak komunikacji do Kalendarza (terminy) i Gmaila (kontakty),
- brak możliwości pobierania leadów z social media (Facebook),
- przemieszanie nowoczesnych technologii z technologiami sprzed 10 lat (AJAX vs refresh),
- brak aplikacji mobilnej dla Windows Mobile.
Podsumowanie
- Nazwa programu: Zoho CRM (element Zoho Suite).
- Cena: darmowy do 10 użytkowników.
- Witryna: crm.zoho.com
- Polski reseller i support: biznespakiet.pl
- Liczba zdobytych punktów: 55 procent (tabela poniżej)
Zoho CRM – opinie i referencje
Polski reseller Zoho CRM nie chwali się szczególnie referencjami swoich klientów, a szkoda. Na stronie wymienionych jest raptem kilka wdrożeń, a wśród nich:
- Medipress Publishing,
- Abakus Auto Lamp,
- Polska Grupa Supermarketów.
Z własnych doświadczeń autora wynika, że całkiem pokaźna liczba polskich firm zdecydowała się na wdrożenie Zoho CRM – i jest z tego wdrożenia zadowolona. Publicznie integracją z Zoho CRM pochwaliło się również iPresso.
>>> Szukasz darmowego CRM-a po polsku? POLUB pismo Moja Firma na Facebooku
Na świecie z narzędzi Zoho korzystają tak znane firmy, jak Oxfam, SONY, lenovo, PIXAR, DHL, PayPal czy BBC.
Opinie przedsiębiorstw o Zoho CRM są raczej pozytywne. Oprogramowanie chwalone jest za wyznaczanie trendów w swojej dziedzinie, pochwały zbierają też duże możliwości rozbudowy i ogromna baza modułów.
Wśród minusów Zoho CRM najczęściej wymienia się szybko rosnąca cenę za użytkownika przy większych potrzebach oraz stosunkowo duże skostnienie produktu i wymieszanie nowoczesnych oraz starożytnych technologii w ramach user experience.
Zoho CRM w Polsce
Resellerem Zoho CRM w Polsce jest firma MMI Group, która swoją siedzibę ma na ulicy Inowłodzkiej 5 w Warszawie. Najbardziej aktywnym konsultantem w firmie jest Miron Matecki. Prowadzi liczne prezentacje rozmaitych narzędzi Zoho, które dostępne są w ramach komercyjnych licencji. Ich zapis można zresztą obejrzeć za darmo na YouTube:
Zoho CRM – funkcje:
Za darmo w Zoho CRM założymy konto dla maksymalnie dziesięciu (10) użytkowników w obrębie jednej firmy. To niezwykle wygodna opcja: właściciel małej firmy, który musi liczyć się z każdą złotówką, otrzyma na starcie wszystkie podstawowe funkcje CRM-a. Nie musi też obawiać się, że w pewnej chwili zostanie zaskoczony przez rachunek.
A kiedy firma urośnie, wdrożenie planu komercyjnego będzie szybkie i stosunkowo bezbolesne: komercyjny plan Standard w Zoho CRM kosztuje 15 dolarów za użytkownika przy płatności wykonywanej co miesiąc lub 12 dolarów przy opłaceniu abonamentu z góry na rok. Dużo? Dla jednoosobowej działalności około 6000 złotych rocznie to sporo, ale dla przedsiębiorstwa zatrudniającego 11 osób, w tym 2-3 sprzedawców, nie powinien być to aż tak bolesny wydatek.
W ramach bezpłatnego planu otrzymamy dostęp do następujących modułów:
- Namiary (Leady),
- Profile użytkowników (role),
- Kontakty,
- Konta,
- Okazje sprzedażowe,
- Podstawowe moduły raportowania,
- Integrację z Gmailem, Kalendarzem Google, Zadaniami Google, ale już bez synchronizacji Kalendarza i Kontaktów,
- Możliwość przechowywania 25 tysięcy rekordów we wszystkich częściach Zoho CRM,
- Zadania,
- Wiadomości grupowe,
- Integrację z Twitterem i Facebookiem, ale bez możliwości bezpośredniej interakcji z leadami,
- Kalendarz,
- 10 szablonów e-maili,
- Kreator formularzy do zamieszczania bezpośrednio na stronie,
- Dzienniki połączeń,
- Notatki,
- Personalizowane widoki.
Podstawowe funkcje to aż nadto w typowych zastosowaniach. Każdego nowego klienta dodaje się przez Namiary (z Gmaila jest to tylko jedno kliknięcie). Jeśli klient rokuje, Konwertuje się go na Kontakt lub na Kontakt oraz Możliwość (sprzedażową). Ponadto podczas konwersji zawsze powstaje też Konto (Account), które jest odpowiednikiem kontaktu do firmy. To znaczy: w ramach jednego Konta (jednej firmy) może istnieć wiele Namiarów wskazujących konkretnych ludzi.
Na ilustracji poniżej widać konto Cudaki Przytulaki (po lewej) i należący do niego kontakt, Małgorzatę Bigo (po prawej):
Brzmi to może dość skomplikowanie, ale idea jest prosta. Chodzi o sensowne oddzielenie procesu sprzedaży (lejka) z Namiarami i Okazjami sprzedażowymi od samych kontaktów, które są po prostu pewnym składowym elementem firmy.
Zoho CRM – tłumaczenie (lokalizacja)
Zoho CRM dostępny jest po polsku, przetłumaczone zostały wszystkie ważniejsze miejsca. Jednak im głębiej wejdziemy w CRM-a, tym szybciej napotkamy terminy po angielsku. Dlaczego? Przedstawiciel firmy MMI Group już dwa lata temu twierdził, że część wykonanych przez nich tłumaczeń do dziś nie została zaimplementowana.
Również dział wsparcia technicznego Zoho CRM jest otwarty na zgłoszenia ochotników, którzy gotowi są spolszczyć elementy interfejsu. Jednak autor tego tekstu na własnej skórze przekonał się, że takie lokalizacje nie są później wgrywane do oficjalnej wersji CRM-a.
Na szczęście w podstawowych zastosowaniach (utrzymanie kontaktu z klientem i zarządzanie leadami) angielska terminologia nie przeszkadza. Szczególnie, że właściwie wszystkie CRM-y, które powstały poza Polską, potrafią zaskoczyć dziwacznymi sformułowaniami.
Zoho CRM – uprawnienia, czyli role
W darmowej wersji Zoho CRM zdefiniowane są dwie role użytkowników: 1) Dyrektor Generalny, czyli nadAdministrator oraz 2) Menedżer. Przy firmie z kilkoma osobami rzadko kiedy potrzebna jest bardziej skomplikowana struktura, dlatego taki układ jest wystarczający:
Gdyby jednak okazało się, że menedżer potrzebuje dodatkowych ról użytkowników, wtedy konieczny jest upgrade Zoho CRM do wersji komercyjnej. Zoho prawdopodobnie podjęło tutaj świadomą decyzję o ograniczeniu możliwości, ponieważ skomplikowana hierarchicznie struktura pojawia się dopiero w firmach na zaawansowanym etapie rozwoju.
Koniec części 1. z 2