Dell kupił EMC2 za 67 miliardów dolarów. To największy w historii zakup w branży tech

Dell wydał 67 miliardów dolarów na kupno EMC2. Nie było większego zakupu w branży technologicznej: w 2001 roku HP kupił Compaqa za „zaledwie” 33,6 miliarda dolarów, w 2014 roku Facebook wydał na WhatsAppa „tylko” 19,1 miliarda dolarów:

Jak wyraźnie widać na zestawieniu Business Insidera, dotychczas w branży IT nie mieliśmy do czynienia z przejęciem firmy za tak gigantyczne pieniądze. Dell zapłacił bowiem za EMC2 67 miliardów dolarów, czyli dwa razy więcej niż HP wydało na Compaqa w 2001 roku.

Portal przytacza opinie na temat akwizycji tej miary, a między wierszami zdaje się zastanawiać, skąd decyzja Della o zakupie i jakie plany rozwoju firmy ma Michael Dell i rada nadzorcza korporacji.

EMC Corporation – portfolio

EMC2 zajmuje się produkcją systemów przechowywania danych (storage). Firma produkuje rozwiązania rozległe (Storage Area Network, SAN) stosowane na przykład w centrach danych, NAS-y (Network Attached Storage), czyli systemy przechowywania danych włączane bezpośrednio do sieci oraz CAS-y, czyli systemy dostarczania danych w zależności od treści, a nie lokalizacji.

>>> ZOBACZ TEŻ: Facebook płaci mniej podatku niż przeciętny pracownik

W małych firmach w Stanach Zjednoczonych stosowane są EMC Mozy oraz EMC Spanning, czyli software’owe rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych online.

Dlaczego Dell kupił EMC Corporation?

Za ile Dell kupił EMC - Dell 02Zdaniem analityków decyzja Della była oczywista. Po zakupie SonicWALL-a i nabyciu praw do rozwiązań zabezpieczających, zakup EMC sprawił, że portfolio Della jest dziś kompletne. Firma może stanąć w szranki ze swoimi największymi konkurentami przy przetargach dla centrów danych czy systemów zarządzania.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w okresie od maja do października 2016 roku. Dell zapłaci za każdą akcję 33,15 dolara, a akcjonariusze Della nabędą 70 procent udziałów w nowej firmie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , ,