Dodatek za mycie rąk, czyli jak Grecy okradali państwo [galeria: NOWE DRACHMY]

Kurier Ateński w 2012 roku opublikowała zestawienie metod, za pomocą których Grecy okradali swoje państwo i, pośrednio, Unię Europejską. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy: kraj już dziś zaprojektował nowe drachmy, które będą niezbędne w przypadku wyrzucenia ze strefy euro.

Oto najciekawsze z metod wyłudzeń pieniędzy, które doprowadziły Grecję do kryzysu:

 • W przedsiębiorstwie ze sfery budżetowej oferowany był dodatek w wysokości 420 euro za mycie rąk.
 • W greckich zakładach naftowych pracownicy otrzymywali 120 euro za korzystanie z… darmowej stołówki.
 • W wielu państwowych firmach oferowane były 13. pensje na Boże Narodzenie i 14. z okazji Wielkanocy.
 • W państwowej firmie komunikacyjnej pracownicy mogli otrzymać dodatkowe 310 euro za niespóźnianie się do pracy oraz 450 euro za zdawanie firmowych autobusów po pracy.
 • Za każdy dodatkowy rok nauki po maturze otrzymywano premię w wysokości 5 procent, za znajomość języków obcych – 10 procent.
 • Praca z tak toksycznymi urządzeniami jak komputery, faksy i kopiarki oznaczała dodatek w wysokości +15 procent do pensji. Jednak rekordzistami byli pracownicy państwowej firmy energetycznej DEI, w której ten sam dodatek wynosił niemal 900 euro!
 • W państwowej firmie telekomunikacyjnej OTE nie było aż tak dobrze. Jej pracownicy otrzymywali 69 euro za… rozgrzewanie silnika samochodu.
 • Na 1465 przedsiębiorstw nieprawidłowości stwierdzono aż w połowie, tj. w 731 firmach.
 • Na greckiej wyspie Kalymnos 152 osoby pobierały zasiłek dla niewidomych. 100 z nich zostało cudownie uzdrowionych w trakcie kontroli.

Nowe drachmy – Grecy przygotowani na grexit

Grecy od wielu miesięcy przygotowują się do wyjścia ze strefy euro. Opracowane zostały nawet projekty nowych greckich drachm (KLIKNIJ, żeby powiększyć):

120 miliardów euro do Polski? „Istnieje ryzyko, że zabraknie pieniędzy”

Widząc te wszystkie świetne przykłady gospodarności w zupełnie innym świetle jawi się wypowiedź senatora Adama Ździebło dla Wyborczej.biz: Większa odpowiedzialność będzie spoczywała na samorządach. Dostaną one dużo więcej pieniędzy niż w poprzedniej perspektywie. Samorządowcy są świetnie przygotowani do wydania unijnych środków. Istnieje nawet ryzyko, że zabraknie pieniędzy na wszystkie planowane projekty.

Pamiętajmy, te 120 miliardów to inwestycja, która powinna się zwrócić.

[Głosów:4    Średnia:4/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 • nowe drachmy

  Te nowe drachmy to nawet ładne 🙂