Dwóch kolejnych bankierów skazanych za manipulowanie LIBOR-em

Sąd na Manhattanie (Nowy Jork, Stany Zjednoczone) skazał dwóch kolejnych pracowników banku Rabobank. Anthony Allen i Anthony Conti zostali oskarżeni o manipulowanie LIBOR-em w celu osiągnięcia korzyści finansowych przez swój bank. Decyzję o winie ogłoszono po zaledwie 1,5 doby prac. Długość odsiadki zostanie podana 10 marca 2016 roku.

LIBOR jest wskaźnikiem, na podstawie którego wiele banków wylicza oprocentowanie kredytów walutowych, w tym kredytów frankowych.

Kto manipulował kursem franka - Money hand holding bankroll girls - Steven Depolo - Flickr

Do manipulacji kursem Libor przyznało się pół tuzina banków, w tym m.in. właśnie holenderski Rabobank. Już wcześniej wytoczono procesy trzem innym jego pracownikom.

Oprócz Rabobanku uczestnictwo w procederze udało się udowodnić pracownikowi UBS i Citigroup, Tomowi Hayesowi. Był on jednocześnie pierwszym skazanym w sprawie. Zarzuty postawiono do dziś 11 bankierom. Czterech zostało uznanych za winnych.

>>> Martwi cię kurs franka? Mogłeś paść ofiarą oszustów… z banków

Wszystkie banki manipulowały wskaźnikami, które wpływały na wysokość wskaźnika LIBOR. Jak ukazuje przechwycona korespondencja pracowników banków, LIBOR-em manipulowano w celu osiągnięcia większych zysków z wyższych (lub niższych) oprocentowań kredytów.

Źródło: New York Times

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , ,