E-commerce: Pinterest daje wyższe zamówienia niż Facebook

Przycisk KUP (Buy) na Facebooku
Przycisk KUP (Buy) na Facebooku

Dotychczas firmy z umiarkowanym entuzjazmem podchodziły do inwestowania w social-media. Facebook, Twitter, Instagram były uznawane za kanały promocji i szybkie narzędzie do komunikacji z Klientem. Znacznie rzadziej social media traktowany był jako element zwiększenia sprzedaży, głównie z racji braku mierzalnych wyników. Business Insider twierdzi jednak, że czasy się zmieniają, a sprzedaż generowana przez social media generuje trzycyfrowe wzrosty.

W Polsce prowadzenie Facebooka przez średnio zaangażowaną agencję kosztuje od około tysiąca złotych wzwyż. Za prace zaangażowane, z zadeklarowanymi wzrostami i inicjatywą graficzną trzeba zapłacić już więcej, od 2-3 tysięcy złotych wzwyż.

W skrócie:

Firmy powinny inwestować w Facebooka, Twittera, Instagrama itd. Zawsze jednak powinny być to inwestycje przemyślane, które pasują do branży i do sposoby wykorzystania witryn social media przez użytkowników. Na przykład sklep odzieżowy lepiej może poradzić sobie na Pintereście lub Instagramie.

Czy to się opłaca? Raport Business Insidera przekonuje, że rzeczywiście może się opłacić.

Oto najciekawsze jego fragmenty:

  • W zakresie budowania zasięgów (odnośników) i wolumenu sprzedaży dominuje Facebook, zapewne z racji zasięgów w społeczności.
  • Jeden e-commerce’owy post na Facebooku przekłada się na 3,85 dolara przychodu ze sprzedaży, jeden post na Twitterze – 0,85 dolara (dane AddShoppers).
  • Średnia wartość zamówienia z social media (average order value, AOV) wynosi 65 dolarów dla Pinteresta i tylko 55 dolarów dla Facebooka.
  • Social media rośnie. 500 największych amerykańskich sprzedawców zarobiło 2,69 miliarda dolarów w 2013 roku z zakupów w social media. To wzrost o 60 procent. W tym samym okresie klasyczny e-commerce wzrósł tylko o 17 procent.
  • Social media rośnie jeszcze szybciej jako pierwszy kanał pozyskania Klienta, gdzie użytkownik dopiero zapoznaje się z produktem (first click).
  • W lipcu na Facebooku, a we wrześniu na Twitterze mają się pojawić pierwsze testowe przyciski „Kup” („Buy”).

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,