Warto być bogatym, żeby móc oszczędzać na płaceniu podatków. Przykład? Facebook. Mimo równowartości 462 milionów funtów przychodu na całym świecie, w Wielkiej Brytanii Facebook zapłacił zaledwie 4 327 funtów podatku. Dla porównania przeciętny pracownik w Wielkiej Brytanii zapłacił w 2014 roku 5 393 funtów podatku:
Informacje podawane przez BBC brzmią nieprawdopodobnie: Facebook zapłacił mniej podatku niż typowy pracownik w Wielkiej Brytanii.
Jak to możliwe? W jaki sposób firma, która zapłaciła swoim pracownikom 35,4 miliona funtów bonusów w ramach udziałów, czyli średnio 96 tysięcy funtów bonusu na pracownika, mogła zapłacić zaledwie 4 327 funtów podatku?
>>> ZOBACZ TEŻ: Sklep online bez obsługi smartfonów? -24 procent do obrotu!
To wszystko zasługa skutecznej optymalizacji podatkowej. Facebook deklaruje, że w Wielkiej Brytanii nie osiąga zysku, a podatki płacone są od zysku, nie od przychodu czy obrotu.
Google, Starbucks, Fiat, Amazon też optymalizują podatki w UE
W Wielkiej Brytanii na cenzurowanym znalazł się Facebook. Tymczasem Komisja Europejska zaczęła się uważnie przyglądać również Google, Starbucksowi, oddziałowi Fiata i Amazonowi. Wygląda na to, że te firmy również wykorzystują różnice w systemach podatkowych, żeby jak najmniej zwracać do kiesy skarbu państwa.
Jak optymalizować podatki w małej firmie?
Oto sposoby na optymalizacje podatkowe, które stosują międzynarodowe firmy. Dla większego zysku możesz iść ich śladem:
- Zadbaj o legalność, czyli działanie w świetle prawa. Korzystaj z przywilejów, które to prawo ci daje.
- Załóż oddział poza Polską i kupuj od niego licencję na swój produkt. Koszty licencji ustawiaj na takim poziomie, który sprawi, że firma zawsze będzie generować niewielkie straty lub mikroskopijne zyski.
- Załóż fundacjęi wszelkie działania związane z reklamą lub mediami transferuj przez tę fundację.
- Odpisuj od podatku wszystko, co akurat można odpisać.