Intensywne zamknięcie Q4 przed świętami? Możesz spać krócej, ale odpuść sobie nocne wstawanie

Naukowcy udowodnili już, że człowiek może spać krócej i zachować pełną sprawność umysłu. Wystarczy nam między 5,7 a 7,1 godzin snu. Teraz badacze przypominają również, że ważna jest nie tylko długość, ale też ciągłość wypoczynku.

Sen z przerwami może być tak samo męczący, jak sen krótszy o połowę!

Co jest ważniejsze w śnie - długość czy jakość - Cat sleeping - Ian Barbour - Flickr

O tym, jak ważny jest niezakłócony sen, wiedzą wszyscy, którzy dochowali się dzieci. Jedna czy dwie pobudki w nocy, czynią z dnia prawdziwy koszmar. I to nawet wtedy, gdy długość snu została zachowana!

Sen przerywany to jak sen krótszy o połowę

Izraelscy naukowcy udowodnili, że sen o długości ośmiu godzin, ale z przerwami, nie daje zbyt wiele wypoczynku. Okazało się, że odpowiada on ciągłemu snowi o długości zaledwie czterech (!) godzin.

>>> ZOBACZ TEŻ: Chcesz pracować więcej, ale brakuje ci doby? Skróć sen o godzinę

Badacze z Jon Hopkins przeprowadzili inny eksperyment. Z ochotników stworzyli trzy grupy: 1) kontrolną, której snu nikt nie zakłócał, 2) grupę, której utrudniano (opóźniano) zaśnięcie oraz 3) grupę, którą budzono w środku nocy.

Po pierwszej nocy członkowie zarówno grupy 2., jak i 3. mieli gorszy nastrój. Jednak ci, którym tylko przeszkadzano w uśnięciu, powrócili do normalności po trzech dniach eksperymentu.

Natomiast członkowie grupy, której urządzano pobudki w ciągu nocy, każdego dnia mieli coraz gorsze samopoczucie.

Wnioski na pracowity Q4?

Jeśli masz coś ważnego do zrobienia, możesz skrócić sen bez szkody dla zdrowia. Jeżeli jednak będziesz ustawiać budzik na środek nocy, to wstaniesz może raz – a jakość twojego snu znacząco się pogorszy.

Warto przeczytać: A Good Night’s Sleep Is Tied to Interruptions, Not Just Hours

 

Tagi: , , , , ,