Jan Kulczyk nie żyje. Rodzina i Polska pogrążona w żałobie

Nie żyje najbogatszy z Polaków, Jan Kulczyk. To wielki smutek dla rodziny, ale też dla polskiej gospodarki. Zmarły Jan Kulczyk był jednym z największych motorów napędowych Polski w ciągu ostatnich 30 lat. Z pierwszego małżeństwa z Grażyną Kulczyk, Jan Kulczyk miał dwoje dzieci: syna Sebastiana i córkę Dominikę Kulczyk.

Jan Kulczyk był jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. Gdy mówiło się o wielkich inwestycjach w infrastrukturę (Autostrada A2), motoryzację (VW/Audi/Skoda), energetykę (Polenergia, Serinus Energy), można było spodziewać się, że obok nich pojawi się nazwisko Jana Kulczyka.

Kulczyk był przykładem fantastycznego przykładu przedsiębiorczości, na którym wzorować może się każdy startupowiec. Aktywnie działał od 1981 roku. Pozwoliło mu to na osiągnięcie statusu najbogatszego Polaka według rankingów Wprost i Forbes oraz 384. najbogatszego człowieka na świecie według międzynarodowej edycji Forbes (2013).

Przyczyny śmierci Jana Kulczyka

Jan Kulczyk zmarł 29 lipca 2015 roku w Wiedniu. Jak poinformował rzecznik prasowy Kulczyk Holding, śmierć była wynikiem powikłań po „stosunkowo prostej operacji kardiologicznej”. Super Express w obrzydliwy sposób drąży, że była to operacja prostaty.

Kulczyk jako promotor Polski

Jan Kulczyk był współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu oraz Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Był przewodniczącym Rady ds. Wspierania Badań Naukowych Uniwersystetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Kościelnej Rady Gospodarczej.

Powołał do życia CEED Institute, inkubator promujący kraje Europy Środkowej na świecie oraz Radę Polskich Inwestorów w Afryce, która zrzeszała firmy inwestujące na Czarnym Lądzie.

Kto jest teraz najbogatszym Polakiem?

Po śmierci Jana Kulczyka, najbogatszym Polakiem został Solorz-Żak z majątkiem ocenianym na 12,5 miliarda złotych (według Wprost) lub 11,9 miliarda (według Forbesa). Trudno jednak sądzić, żeby objęcie pozycji lidera w ten sposób było dla niego szczególnie radosne…

Kiedy pogrzeb Jana Kulczyka?

Pogrzeb Jana Kulczyka będzie miał miejsce prawdopodobnie 5 sierpnia 2015 roku w jego ukochanym Poznaniu. Rodzina Kulczyków ceni sobie prywatność, dlatego może okazać się, że pogrzeb zostanie zorganizowany w tajemnicy innego dnia w innym miejscu. Dziennik „Fakt” potwierdza jednak ten termin, podaje również miejsce pogrzebu Jana Kulczyka: Cmentarz Jeżycki przy ul. Nowiny. Msza za zmarłego ma się odbyć o 11.30, sam pogrzeb rozpocznie się o 13.30.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,