Ludzie nie potrafią przewidywać przyszłości, a firmy mają z tym problem

Warref Buffet powiedział kiedyś: „Jedyny pożytek z prognostyków giełdowych jest taki, że na ich tle dobrze wypadają wróżbici”. Współczesne firmy rozszerzają to zdanie na praktycznie wszystkich managerów.

Jak mówi dyrektor programu globalnych talentów w Dellu, Tom Rauzi, ludziom fatalnie wychodzi przewidywanie przyszłości.

Współczesne działy HR mają niezliczoną ilość informacji na temat zachowań czy produktywności pracowników. A mimo to przewidywanie, który pracownik sprawdzi się w poważniejszych zadaniach, jest bardziej wróżeniem z fusów niż działaniem naukowym.

Z przewidywaniem potencjału pracowników nie radzą sobie również algorytmy. Nie pomaga tutaj wymyślanie nowych metryk, wykorzystywanie gamifikacji. Dziennikarze Wall Street Journal wspominają tu o oprogramowaniu UltiPro High Performer Predictor, które zapowiada się obiecująco i może zadebiutować na rynku w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Według badań SAP, 8-10 procent pracowników jest przeznaczonych do awansu. Ale aż 70 procent pracowników należy do kategorii pominiętych. Może i by się sprawdzili w bardziej odpowiedzialnych zadaniach, ale nigdy nie otrzymali szansy.

Dobry manager = najlepszy (acz słaby) algorytm

Przy badaniu potencjału pracowników, największym zaufaniem cieszą się oceny managerów. Jednak managerowie wcale nie radzą sobie dobrze, co sprawdzili badacze z Talent Strategy Group LLC. Sprawdzalność ich prognoz jest porównywalna do sprawdzalności prognoz najlepszych maklerów giełdowych i tylko nieco więcej niż 50 procent. Innymi słowy: „Na dwoje babka wróżyła”…

Jakie są z tego wnioski? Niezbyt pocieszające dla firm: 70-75 miliardów dolarów wydawanych rocznie przez amerykańskie firmy na szkolenia mogłoby być lepiej spożytkowane.

Manager wybierze podobnych do siebie

Zgodnie z badaniami CEB, w których zapytano 9,5 tysiąca kierowników, bez mała jedna czwarta odpowiedziała, że kieruje się intuicją podczas wyboru protegowanych. To może tłumaczyć, dlaczego wiele firm ma problem ze świeżą krwią i odnalezieniem się w zmieniających się warunkach rynkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , ,