Nobel z ekonomii 2015: Angus Deaton – kim jest i co osiągnął

Kim jest Angus Deaton? Jakie osiągnięcia ma na swoim koncie, że został laureatem Nagrody Banku Szwecji potocznie zwanej Nagrodą Nobla z ekonomii w 2015 roku? Oto uzasadnienie Komitetu Noblowskiego i spis jego najważniejszych osiągnięć:

Angus Deaton jest urodzonym w Wielkiej Brytanii ekonomistą, który obecnie pracuje na amerykańskim Princeton University. W świecie najbardziej znany jest z prac nad analizą konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu, które publikował już od początku lat osiemdziesiątych. Jego prace doceniane są jako nieskrzywione politycznie – i szanowane przez wszystkie strony ekonomicznego sporu.

Almost Ideal Demand System

Zgodnie z deklaracją Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, której członkowie wchodzą w skład komisji kwalifikacyjnej przyznającej Nagrodę Nobla oraz Nagrodę Banku Szwecji („Nobel z ekonomii”), nagrodę przyznano za pionierskie badania w zakresie dystrybucji dóbr.

Już w okolicy 1980 roku Deaton stworzył Niemal Idealny System Popytu (Almost Ideal Demand System), który w prosty sposób szacował, jak popyt na każde z dóbr zależy od cen wszystkich dóbr oraz indywidualnych przychodów obywateli. Narzędzie to jest dziś standardem zarówno w pracach akademickich, jak i praktycznych.

W latach dziewięćdziesiątych Angus Deaton publikował prace na temat zmian w konsumpcji w zależności od indywidualnych przychodów, a nie sumarycznych, globalnych zmian w przychodach. Podejście prezentowane w tych pracach zostało szeroko przyjęte przez współczesną makroekonomię.

Powiązał przychód z zamożnością i… ilością kalorii

Badania Angusa Deatona rzuciły światło na możliwość oceny indywidualnego przychodu w gospodarstwach domowych. Noblista powiązał ze sobą poziomy konsumpcji, ilość przyjmowanych w pożywieniu kalorii, a nawet dyskryminację płciową.

Ostatnia książka:

  • The Great Escape: Health, Wealth, and the Origins of Inequality (2013).

[Głosów:1    Średnia:3/5]
Tagi: , , , , , , , , , , ,