Nowa USTAWA RODZINNA: więcej przywilejów, więcej oszczędności

Ustawa rodzinna to szereg zmian w Kodeksie Pracy, który ma ułatwić rodzicom sprawowanie opieki nad dziećmi. Projekt rozpatrywany był w ramach 97. posiedzenia Sejmu. Przywileje wynikające z ustawy rodzinnej mogą wejść w życie najwcześniej w 2016 roku.

W ramach prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie Pracy – tzw. ustawy rodzinnej – rodzice zatrudnieni na etatach zyskują szereg przywilejów związanych z wychowaniem dzieci. Na ustawie rodzinnej sporo zyskują również ojcowie oraz rodziny, w których jedno z rodziców ma własną działalność gospodarczą.

>>> ZOBACZ TEŻ: Jaki CRM dla małej firmy

Oto nadchodzące zmiany, które wprowadzi tzw. ustawa rodzinna:

  1. Wprowadzenie możliwości „wymiany” urlopów między rodzicami, z których jedno pracuje na etacie, a drugie ma własną działalność gospodarczą. Tacy rodzice będą mogli zamieniać się zasiłkiem i urlopem.
  2. Rodzice uzyskają dodatkowe dwa dni (16 godzin) zwolnienia z pracy na opiekę nad dzieckiem do lat 14.
  3. Rodzice będą mogli wykorzystać urlopy rodzicielskie i wychowawcze do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
  4. Praca będzie mogła być łączona z urlopem rodzicielskim aż przez 64 tygodnie od porodu (dziś są to 32 tygodnie).
  5. Ojcowie będą mogli wykorzystać urlopy tacierzyńskie w dwóch częściach do osiągnięcia przez dziecko drugiego roku życia.
  6. Wprowadzenie urlopu rodzicielskiego o długości 32 tygodni, wciągnięcie do niego dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz uproszczenie zasad przyznawania urlopu rodzicielskiego i wychowawczego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,