Ustawa rodzinna to szereg zmian w Kodeksie Pracy, który ma ułatwić rodzicom sprawowanie opieki nad dziećmi. Projekt rozpatrywany był w ramach 97. posiedzenia Sejmu. Przywileje wynikające z ustawy rodzinnej mogą wejść w życie najwcześniej w 2016 roku.
W ramach prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie Pracy – tzw. ustawy rodzinnej – rodzice zatrudnieni na etatach zyskują szereg przywilejów związanych z wychowaniem dzieci. Na ustawie rodzinnej sporo zyskują również ojcowie oraz rodziny, w których jedno z rodziców ma własną działalność gospodarczą.
>>> ZOBACZ TEŻ: Jaki CRM dla małej firmy
Oto nadchodzące zmiany, które wprowadzi tzw. ustawa rodzinna:
- Wprowadzenie możliwości „wymiany” urlopów między rodzicami, z których jedno pracuje na etacie, a drugie ma własną działalność gospodarczą. Tacy rodzice będą mogli zamieniać się zasiłkiem i urlopem.
- Rodzice uzyskają dodatkowe dwa dni (16 godzin) zwolnienia z pracy na opiekę nad dzieckiem do lat 14.
- Rodzice będą mogli wykorzystać urlopy rodzicielskie i wychowawcze do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
- Praca będzie mogła być łączona z urlopem rodzicielskim aż przez 64 tygodnie od porodu (dziś są to 32 tygodnie).
- Ojcowie będą mogli wykorzystać urlopy tacierzyńskie w dwóch częściach do osiągnięcia przez dziecko drugiego roku życia.
- Wprowadzenie urlopu rodzicielskiego o długości 32 tygodni, wciągnięcie do niego dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz uproszczenie zasad przyznawania urlopu rodzicielskiego i wychowawczego.
[Głosów:0 Średnia:0/5]
Tagi: DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA A URLOP RODZICIELSKI, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA A URLOP TACIERZYŃSKI, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA A URLOP WYCHOWAWCZY, NOWELIZACJA KODEKSU PRACY 2016, URLOP MACIERZYŃSKI A DZIAŁALNOŚĆ, URLOP RODZICIELSKI, URLOP RODZICIELSKI CO TO JEST, URLOP TACIERZYŃSKI, USTAWA RODZINNA, USTAWA RODZINNA 2015, USTAWA RODZINNA 2016, USTAWA RODZINNA CO TO JEST, USTAWA RODZINNA KIEDY WEJDZIE, ZMIANY W KODEKSIE PRACY, ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2015, ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2016