Pomysł na biznes: wrony będą sprzątać niedopałki papierosów?

Jibbitz, czyli kolorowe przypinki do butów, czy ekologiczne naczynia wykonywane z liści – to tylko przykłady niecodziennych biznesów, które okazały się dochodowe i przyniosły rozgłos ich założycielom. Czy już wkrótce dołączy do nich pomysł, aby wrony sprzątały niedopałki papierosów?

Kłopotliwe niedopałki papierosów
Jak podaje serwis DailyMail.co.uk, co roku na ulice świata trafia 4,5 biliona niedopałków papierosów. Problem jest poważny, bo są to śmieci, które nie ulegają biodegradacji, czyli nie rozkładają się pod wpływem działania np. bakterii. Usuwanie niedopałków papierosów sporo też kosztuje miasta, które mają obowiązek dbać o czystości ulic i parków. Być może już wkrótce problem niedopałków zostanie definitywnie rozwiązany, a przyczynią się do tego… wrony.

Holenderski start-up ma pomysł
Crowded Cities to holenderski start-up, którego członkowie postawili sobie za cel rozwiązać problem niedopałków papierosów zaśmiecających ulice miast. Jak zrodził się pomysł na zaangażowanie wron i opracowanie specjalnego  karmnika? Joshua Klein to Amerykanin, który sprawdził, czy wrona nauczy się, że za wrzuceniu monety do automatu, otrzyma orzeszki. Eksperyment powiódł się, a Crowded Cities chce wykorzystać umiejętność uczenia się wron do zbierania papierosów.

Czy wrony będą zbierać niedopałki?
Prototyp karmnika, do którego mają trafiać niedopałki, jest już gotowy. Działanie urządzenia opiera się na prostej zasadzie: po wrzuceniu śmieci skaner sprawdza, czy faktycznie jest to niedopałek. Jeżeli tak, wrona otrzymuje nagrodę w postaci smakołyku. Zanim urządzenie zacznie być produkowane i użytkowane na szeroką skalę, konieczne jest jeszcze przeprowadzenie badań i sprawdzenie, czy zbieranie niedopałków nie zaszkodzi wronom. Jeżeli nie, być może już wkrótce ulice miast będą czyste.


Tekst powstał na podstawie następujących źródeł:

https://www.fastcompany.com/40483275/heres-a-crazy-plan-to-bribe-crows-to-clean-up-cigarette-butts
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4975664/Startup-teaches-CROWS-collecti-cigarette-butts.html

Home

Tagi: