Pracodawcy, uwaga! Pracownicy będą coraz mniej lojalni

Organizacja PayScale, która zajmuje się rekrutacją pracowników, ostrzega pracodawców, że młodsze pokolenie nie boi się częstych zmian pracy. Choć rekruterzy ciągle jeszcze podejrzliwie patrzą na kandydatów, którzy zbyt często przeskakują między firmami, przedstawiciele pokolenia Y nie boją się poszukiwań nowej pracy przed upłynięciem roku w obecnej.

Pokolenie Y bardzo zwątpiło w lojalność pracodawców w 2008 roku, w okresie kryzysu finansowego, gdy byli pierwszymi kandydatami do zwolnienia. Przedstawiciele pokolenia zrozumieli, że muszą sami zatroszczyć się o rozwój swojej kariery, bo pracodawca myśli przede wszystkim o swoim interesie.

Młodzi uciekają w pogoni za pieniędzmi i doświadczeniem

Aż 26 procent ankietowanych urodzonych w latach 1982-2002 (dla Polski byłby to okres 1985-2005) uważa, że za nową pracą należy się rozglądać przed upłynięciem roku u obecnego pracodawcy. Tylko 13 procent przedstawicieli młodego pokolenia sądzi, że poszukiwania nowej pracy należy rozpocząć dopiero po 5 latach zatrudnienia.

Młodzi nieustannie się rozglądają, ponieważ rzadko wiedzą, co chcieliby robić w życiu. Poszukują nowych doświadczeń w karierze – oraz lepszych zarobków. Forbes przeliczył ostatnio, że ci, którzy zmieniają pracę, są w stanie wywalczyć 10 procent podwyżki rocznie. Ci, którzy zostają w tej samej firmie, osiągają maksymalnie 3 procent.

Dla porównania aż 41 procent ankietowanych ze starszego pokolenia (amerykańscy baby boomers) uważa, że u pracodawcy należy przeżyć około pięć lat.

Jak to może wyglądać w Polsce?

Czy powyższe badanie może pasować do Polskiego rynku? Zdecydowanie tak – i jako pracodawcy musimy się do tego przygotować. Nasze pokolenie Y jest nieco młodsze niż na Zachodzie, bo rodziło się w po roku 1985. Jest jednak bardziej roszczeniowe, ponieważ dostrzega wyraźniejszy rozdźwięk między życiem, które prowadzi, a ideałem życia, którego się spodziewa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , ,
  • Marek

    Prawdę mówiąc w Polsce mała lojalność pracowników to jeden z mniejszych problemów,,,