Roboty zastąpią ludzi? Amazon inwestuje w roboty w sortowniach

Amazon bardzo intensywnie pracuje nad wyeliminowaniem ludzkiej siły roboczej. Zaprosił 30 zespołów badawczych do „Picking Contest” („Konkurs chwytania”). Najlepsze okazało się sztuczne ramię na bazie XR4000 stworzone przez naukowców m.in. z Politechniki Berlińskiej („Team RBO”).

W skrócie:

Amazon ogłosił konkurs na najlepszego robota, który zastąpiłby człowieka w sortowniach (magazynach) firmy. Wygrała drużyna z Niemiec.

Grupa RBO wygrała zawody zdobywając łącznie 148 punktów. Druga w kolejności była grupa z MIT, która otrzymała tylko 88 punktów.

Niemiecki robot nie działał wcale najszybciej, cała operacja przenoszenia kilku przedmiotów trwała około dwudziestu minut. Urządzenie wykazało się jednak precyzją, niczego nie zgniotło ani nie upuściło.

Jak podkreśla jeden z dziennikarzy Robohub, który był obecny na imprezie, najważniejsze są najlepsze możliwe algorytmy dla istniejących robotów. Pod względem mechanicznym roboty są już bardzo zaawansowane, posiadają chwytaki, ssaki, uchwyty itd.

Roboty zastąpią ludzi

Amazon pracuje intensywnie nad zastąpieniem ludzi w swoich magazynach. Eksperci z World Economic Forum prognozują, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat roboty wyeliminują z rynku również telemarketerów, księgowych i kierowców.

Warto przeczytać: Robohub

Tagi: , , , , ,