Składki ZUS 2016 – właściciele firm zapłacą dwa razy i od przychodu?

Prezydent Andrzej Duda przygotowuje projekt ustawy, która obniża kobietom wiek emerytalny do 60. roku życia, a mężczyznom – do 65. roku życia. Jednocześnie chce, by składki ZUS były płacone od przychodów, a nie w ustalonej wysokości.

Oznacza to, że w 2016 roku pracodawcy mogą zapłacić kilka tysięcy złotych zamiast planowanych 1 112 zł.

Składki ZUS w 2016 r. – ustalenie pierwotne (PO): 1 111,98 zł

Zgodnie z pierwotnym projektem budżetu, przygotowanym jeszcze przez rząd Ewy Kopacz, przeciętne wynagrodzenie miesięczne w 2016 roku ma wynieść 4 055 zł.

>>> Link sponsorowany: Czapki i kominy dla dzieci w sklepie CudakiPrzytulaki.pl

Podstawa do obliczenia składki na ubezpieczenie społeczne to 60 procent powyższego wynagrodzenia, czyli 2 433 zł. Składki są obliczane procentowo i wyniosą odpowiednio:

 • składka na ubezpieczenie społeczne 2016: 832,57 zł (z chorobowym i składką na Fundusz Pracy),
 • składka na ubezpieczenie zdrowotne 2016: 279,41 zł (jest to wstępne wyliczenie, które może ulec zmianie w połowie stycznia 2016).

Aktualny wzrost składek na ubezpieczenie społeczne oznacza, że zamiast 1 092,28 zł, składki ZUS w 2016 roku wyniosą przynajmniej 1 111,98 zł.

Mały ZUS w 2016 r.

W 2016 roku mały ZUS (przez pierwsze dwa lata działalności) również się zwiększy i wyniesie odpowiednio:

 • Ubezpieczenie społeczne: 176,33 zł (opłacanie składki na Fundusz Pracy nie jest konieczne; zalecamy jednak płacić chorobowe)
 • Ubezpieczenie zdrowotne: 279,41 zł

Łącznie preferencyjne stawki ZUS w 2016 r. wynoszą zatem 455,74 zł. W stosunku do 2015 roku jest to wzrost o 9,54 zł.

>>> ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS jako procent od przychodów w 2016? To „prywatna opinia” wiceministra

Oczywiście obliczone powyżej składki mogą się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od komunikatu GUS, który zostanie ogłoszony w II połowie stycznia 2016. Gdy zostanie podane przeciętne wynagrodzenie za 2015 roku, możliwe będzie obliczenie, ile wzrośnie składka zdrowotna w 2016 roku.

Składki ZUS 2016 – projekt prezydencki i rządowy (PiS)

Obniżenie przez PiS wieku emerytalnego do 60. i 65. roku życia oznacza, że grozi nam potężny deficyt budżetowy. Rząd musi szybko znaleźć pieniądze na finansowanie nowych emerytur.

Propozycje zmian są następujące:

 • każda umowa o pracę, dzieło czy zlecenie będzie wymagała opłacenia pełnych stawek ZUS (co w efekcie przypomina koncepcję jednolitego kontraktu z obietnic wyborczych PO),
 • każdy pracodawca będzie płacił składki ZUS od przychodu, czyli im więcej zarobi, tym więcej będzie musiał zapłacić.

Oznacza to, że niektóre formy działalności będą obciążone dwukrotnymi składkami ZUS. Zapłaci je zarówno zleceniodawca, jak i właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej.

Według wyliczeń Rzeczpospolitej, tego rodzaju zmiana może dać budżetowi dodatkowo od 5 do 8 miliardów złotych.

[Głosów:34    Średnia:2.4/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,
 • kup

  „każdy pracodawca będzie płacił składki ZUS od przychodu” od przychodu ?? a co z kup, przecież to nierealne. Przedsiębiorstwo zajmujące się handlem może mieć np 15 tyś przychodu, ale ponosi 13 tyś kup. Od jakiej kwoty niby miałyby być składki?

  • Wiceminister Zieleniecki ma na to odpowiedź: „Zapłata składek ZUS od wszystkich przychodów leży w interesie zarówno publicznym, jak i indywidualnym każdego ubezpieczonego. (…) Naturalną konsekwencją jest więc szukanie przez przedsiębiorców tańszych rozwiązań. Musimy reagować na przypadki unikania opłacania składek do ZUS.”\n\n\n\nCały wywiad pojawił się 1.12 w Rzeczpospolitej.

 • Alicja Berezińska – Finanse

  Kwestia składki ZUS płacona od przychodów, a nie w ustalonej wysokości dla wielu przedsiębiorców, nie jest do końca zrozumiała!

  • prawda…

   Chyba „nie dlaa wielu przedsiębiorców” tylko dla nikogo…

 • kaja

  To jakieś szaleństwo . Wystawiam faktury na duże kwoty ,a więc mam wysoki przychód ,ale i koszty mam bardzo wysokie tak więc dochód jest bardzo mały . Jeśli zapłacę zus od przychodu to nic mi już nie zostanie na życie . Pozostanie mi tylko zamknąć firmę . Brawo panie prezydencie ! Myślenie ma przyszłość………

  • To prawda, taka ustawa uderzyłaby najbardziej w firmy, które generują duży obrót na dużym wolumenie produktów…

  • prawda…

   Liczą już zyski 5 -8 mld, a nie przychodzą im do głowy straty z powody likwidacji firm i wyciągnięcie ręki po pomoc socjalną??

 • Radosław Maciąg

  Ale o co chodzi, wszyscy potworzymy spółki z o.o. gdzie nie jest wymagane zatrudnienie. Oczywiście koszty działalności wzrosną ale to chyba i tak będzie tańsze niż opłacanie ZUS. Dziura budżetowa z tytułu nieodprowadzonych składek zamiast zmaleć zwiększy się 10-krotnie…nic tylko pogratulować inwencji twórczej rządzącym

 • white_wolf_666

  witamy w Łukaszekogrodzie :):):)

 • white_wolf_666

  …..no cóż 🙁 chyba zamknę swoją „jednoosobową dłubankę” i wybiorę się do pracy w STOCZNI albo KOPALNI, albo po prostu stąd się trzeba będzie wynieść :(:( jeśli wiceminister Najjaśniejszej RP może takie „prywatne” pierdoły sadzić publicznie. Zawsze wiedziałem że PiSie nie znają się na matematyce i ekonomii albo mówić pierdoły o zusie od przychodu, to nawet wymienieniem się koniem na łby wytłumaczyć się nie da :(:( jeśli nie mają kandydata na wiceministra to mogę się tego podjąć……….

  • Trudny Kazimierz

   Kopalnia to doskonały kierunek. Wszyscy będziemy zrzucać się na wydobycie nieopłacalnego węgla do końca 2018 roku. Najgorsze, że w całej tej zabawie nie chodzi wcale o strategiczne działanie, przekształcanie węgla, wykorzystanie go do tworzenia nowoczesnych paliw, a o utrzymanie elektoratu górników…

 • Pawel

  Ja bym zmniejszyl liczbe poslow o 230 i jaka to bylaby oszczednosc

  • prawda…

   Posłów do 230, zlikwidować senat, zlikwidować powiaty, Ale niestety gdzie kolesie będą wtedy pracować???

 • prawda…

  To jakaś kpina.. ZUS od przychodu?? Może by od przychodu opodatkować też rolników mających po 100 ha ziemi i więcej (ale to chyba za duży elektorat…)??? To niech od razu palną nam w łeb…

 • prawda…

  Dobre, naobiecywali w spotach wyborczych, a teraz chcą żebyśmy my za to płacili… Do czego to dochodzi, składka ZUS od przychodu??? Rozumiem od dochodu, ale nie bo przecież jest mniejszy. Po co w ogóle nam pieniądze?? Niech wszystkie przychody od razu trafiają na konto rządu, a oni niech nam wypłacają ile chcą, a reszta na samoloty, ośmiorniczki, wojaże zagraniczne, limuzyny… Niech zabiorą wszystko, a do lekarza i tak trzeba będzie prywatnie, bo wizyta za kilka miesięcy…Chyba trzeba zwijać manele i jechać na zmywak gdziekolwiek … Jako propozycja dla rządu na dodatkowe przychody, niech wyliczą koszty edukacji w tym kraju i opodatkują każdego uchodźcę ekonomicznego, bo niedługo nie będzie od kogo ściągać podatków na miejscu…

 • Robert Podlasiak

  według mnie właściciel jednoosobowej działalności powinien mieć możliwość zatrudnienia w swojej firmie nawet za najniższą pensję \nbo uważam że działalność jednoosobowa lub nie wielkie firmy które zatrudniają np 8 osób + właściciel ( właściciel powinien być traktowany jako pracownik a tym samym powinien być zatrudniony na umowę o pracę jak zwykły pracownik i od tego płacić składki