Sklep online bez obsługi smartfonów? -24 procent do obrotu!

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie online? Czy warto przystosować go do obsługi smartfonów? Czy opłaca się uruchomienie wersji RWD lub mobilnej? Ranking urządzeń w Polsce z października 2015 roku daje jednoznaczną odpowiedź. Aktualnie już prawie 24 procent internautów korzysta z urządzeń mobilnych:

Według najnowszego zestawienia ranking.pl, najpopularniejszym systemem operacyjnym w Polsce jest Windows 7.

Najważniejsze jest jednak to, że na drugim miejscu nie jest wcale Windows 8 czy Windows XP, lecz… Android. Android w tygodniu 28.09-4.10 generował w polskim internecie aż 19,28 proc. odsłon. A zatem niemal co piąte wyświetlenie strony internetowej w Polsce odbywało się na smartfonie lub tablecie wyposażonym w system Google Android!

Android (we wszystkich odmianach) jest popularniejszy wśród polskich internautów niż Windows 8.1 (12,33 proc.)!

iOS dopiero na 6. miejscu

Za Androidem znalazł się wspomniany już Windows 8.1, dalej był XP i Windows 10. iOS kontrolujący iPhone’a i iPady pojawia się dopiero na szóstej pozycji z wynikiem wynoszącym 3,77 proc. odsłon.

>>> ZOBACZ TEŻ: Sennik dla przedsiębiorców

Łącznie Android i iOS mają 23,05 proc. zasięgu w Polsce. Można się spodziewać, że pozostałe platformy mobilne: Windows 8 i 8.1 oraz Windows 10 na tabletach oraz Windows Phone dodają brakujący niecały 1 procent.

Konkluzja? Brak wersji mobile / RWD = gorsza sprzedaż

Jeśli więc prowadzisz sklep online na rynku B2C i nie masz wersji mobilnej, to twoje obroty są prawdopodobnie niższe nawet o 25 procent w stosunku do konkurencji, która taką wersję ma.

Witryna RWD kontra mobilna. Czym się różnią i która jest lepsza?

Strona internetowa wykonana w technologii RWD zmienia swój układ w zależności od urządzenia, na którym ją uruchomiono. To zawsze ta sama strona, co wersja „pełna”, nawet jeśli nie widać na niej niektórych elementów. Strona mobilna to specjalna, uszyta na miarę wersja witryny przystosowana do urządzeń z małymi ekranami (smartfony, rzadziej tablety). Strona RWD jest zwykle większa, wolniejsza, dłużej się ładuje i wymaga szybszego procesora. Strona mobilna działa błyskawicznie, ale przez to posiada ograniczone funkcje i z czasem coraz mniej przypomina zmieniającą się „pełną wersję strony”.

[Głosów:1    Średnia:3/5]
Tagi: , , , , , ,