Skuter na firmę i odliczenie VAT. Czy można i jak to zrobić?

Czy można skuter kupić na firmę? Jak odliczyć wtedy VAT? Czy skuter na firmę oznacza możliwość zakupu paliwa na firmę? Oto odpowiedzi na te pytania.

Skuter na firmę, czyli motorower czy motocykl?

W polskim prawie termin „skuter” nie istnieje. I nic dziwnego, nazwa „skuter” nie określa bowiem żadnych szczególnych parametrów pojazdu oprócz jednej: możliwości siedzenia na nim ze złączonymi nogami, a nie okrakiem.

>>> ZOBACZ TEŻ: Skuter – jaki wybrać na firmę? Sprawdzamy markę KYMCO

Skuter może być zarówno motorowerem, jak i motocyklem. O wszystkim decyduje pojemność silnika: do 50 centymetrów sześciennych skuter będzie miał w dowodzie rejestracyjnym słowo „motorower”, powyżej 50 cm3 będzie tam już słowo „motocykl”.

Popularne w 2015 roku skutery o pojemności 110-125 cm sześciennych są oczywiście motocyklami. I to właśnie nimi zajmiemy się w dalszej części artykułu.

Czytelników zainteresowanych zakupem motorowerów na firmę, uprzejmie proszę o kontakt.

W myśl Prawa o ruchu drogowym (art. 2, punkty 33. i 45.) motocykle są pojazdami samochodowymi jednośladowymi lub wielośladowymi (z bocznym wózkiem).

Bogatsi o tę wiedzę możemy przejść do ustawy od towarów i usług, a znowelizowanej ustawy z dn. 1.04.2014 r.

Skuter 125 cm3 na firmę

Zgodnie z zacytowanymi powyżej ustawami, skuter 125 cm3 jako pojazd samochodowy może zostać rozliczony w jeden z dwóch następujących sposobów:

  1. Skuter w całości na firmę. Jeśli skuter zostaje zakupiony wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, można odliczyć 100 procent podatku od zakupu. Wymaga to jednak zgłoszenia skutera na formularzu VAT-26 oraz rozliczania kilometrów, czyli prowadzenia tzw. kilometrówki.
  2. Skuter na firmę i do celów prywatnych. Jeśli skuter będzie wykorzystywany zarówno w firmie, jak i w celach prywatnych, możliwe jest odliczenie do 50 procent podatku VAT od zakupu.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , ,
  • homi homo

    A skuter 150?

    • Dzień dobry. Zasady są dokładnie takie same, jak w przypadku 125 cm. Różnica może dotyczyć tego, czy wolno na nim jeździć wyłącznie z prawem jazdy kategorii B. 🙂