Które zawody zostaną zastąpione przez komputery? Jak spekulują naukowcy, w ciągu najbliższych 20 lat zniknie zawód telemarketera, szwaczki, zegarmistrza, bibliotekarza. Jednak osoby, które pracują w tych zawodach, nie powinny się martwić.
Jak przekonują specjaliści z agencji Deloitte, w ciągu ostatnich 140 lat postęp technologii stworzył więcej miejsc pracy niż zlikwidował.
Badania przeprowadzone przez ekonomistów w agencji Deloitte pokazują, że od 1871 roku maszyny raczej tworzyły nowe miejsca pracy niż czyniły ludzi zbędnymi.
Zastępowanie ludzi przez maszyny sprawiało, że byliśmy zmuszani do kreatywnego wysiłku. W efekcie powstawały nowe miejsca pracy, które rozwijały się i dawały zatrudnienie kolejnym rzeszom pracowników.
Kogo zastąpiły maszyny?
Urządzenia mechaniczne wsparły człowieka w najcięższych pracach. Zastąpiły go w rolnictwie i przemyśle, gdzie liczba zatrudnionych rzeczywiście zmniejszyła się kilkukrotnie: w 1871 roku 6,6 proc. populacji pracowało w rolnictwie. W 2011 roku jest to już tylko 0,2 proc.
>>> ZOBACZ TEŻ: Zawody, które znikną – specjalizacje, w których rozwija się robotyka
W efekcie pracownicy zmigrowali do prac związanych z opieką, technologią, usługami wytwórczymi i dla biznesu.
Co ciekawe, w ciągu ostatnich 140 lat dwukrotnie zmniejszyła się liczba sekretarek w firmach, ale dwudziestokrotnie wzrosła liczba księgowych.
Warto przeczytać: Technology has created more jobs than it has destroyed, says 140 years of data
Tagi: CZY KOMPUTER ZABIERA MIEJSCA PRACY, CZY TECHNOLOGIA ZABIERA MIEJSCA PRACY, CZŁOWIEK KONTRA MASZYNA, JAKIE ZAWODY ZNIKNĄ, KOMPUTER VS CZŁOWIEK OPRACOWANIA