Ustawa na Ubera uderzy w BlaBlaCar i Yanosika?

Polscy politycy rozpoczęli prace nad projektem ustawy regulującej działanie firm przewozowych w Polsce. Ustawa wycelowana jest w Ubera, ale nowe regulacje mogą dotknąć też BlaBlaCar czy Yanosika.

Uber to aplikacja, która pośredniczy między właścicielem samochodu (taksówka) i klientem takiej taksówki poszukującym. Uber pozwala zamówić taksówkę (transport), a jednocześnie nie ma żadnych powiązań z korporacją taksówkową. Uczestnictwo w programie jest dobrowolne, w zamian za pośrednictwo firma pobiera 20 procent każdej opłaty za kurs.

>>> ZOBACZ: Co drugi startupowiec ma problemy psychiczne

Uber zarejestrowany jest w Stanach Zjednoczonych i tam też płaci podatki. Jednocześnie firma funkcjonuje na całym świecie, w Polsce działa jako Uber Warszawa (Uber Warsaw), Kraków, Gdynia, Sopot i Gdańsk.

Kto może być partnerem Ubera (przewoźnikiem)

W Uberze może zarejestrować się każdy, kto ma prawo jazdy i samochód. Teoretycznie licencja taksówkarska jest potrzebna, w praktyce jednak nie wiadomo, kto powinien się o nią ubiegać: kierowca jako właściciel jednoosobowej korporacji taksówkarskiej? Uber jako pośrednik?

Obydwie opcje brzmią dość niedorzecznie.

Dlatego w Sejmie czeka na pierwsze czytanie projekt Platformy, zgodnie z którym licencja będzie obowiązywała nie tylko taksówkarzy przynależących do korporacji, ale również osoby współpracujące z pośrednikami.

Uber, iTaxi, BlaBlaCar, Yanosik Autostop, czyli pośrednicy

Projekt skierowany jest głównie w Ubera, jednak w Polsce działa większa liczba pośredników. Podobnie, tylko na dłuższe dystanse, funkcjonuje BlaBlaCar i Yanosik Autostop.

>>> ZOBACZ: Zmiany w VAT od 1 lipca 2015. US będzie kontrolował przebiegi

Gdyby ustawa weszła w życie, firma pośrednicząca musiałaby mieć siedzibę i księgowość w Polsce. Obowiązkowe mogłyby się także okazać licencje dla osób, które uczestniczą w programie – nad projektem ustawy z PO pracuje bowiem Tadeusz Tomaszewski, prezes konfederacji „Transportowcy”, która zrzesza przewoźników drogowych.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  • anonimuska

    Tak naprawdę wygląda na to, że dostanie się wsyzsktim pośrednikom, w tym mytaxi…

    • To prawda. Obecny projekt jest bardzo szeroki. Obawiam się, żeby nie obrócił się przeciwko taksówkarzom…

  • Magula

    od niedawana korzystam z Yanosika AutoStop. Jest darmowy, a ta ustawa to raczej ma dotyczyć aut służbowych a nie prywatnych….chyba że się mylę?

    • Projekt ustawy w obecnym kształcie obejmuje firmy pośredniczące w usługach transportowych. Ale to tylko projekt. Finalna wersja może dotyczyć np. tylko pośredników świadczących usługi na terenie aglomeracji miejskich, ponieważ tam nieuczciwa konkurencja jest najbardziej dotkliwa dla legalnie działających taksówkarzy.