Dlaczego kampania mailingowa nie działa? Co zmienić w mail marketingu, żeby stał się skuteczny? Odpowiedź jest zaskakująca: w niektórych branżach najlepiej będzie po prostu z niego… zrezygnować. Oto zestawienie wiadomości, które wpadają do spamu na podstawie badania rynku amerykańskiego:
Dla wygody Czytelników mojafirma.tv, oryginalna grafika została ułożona w sposób od najgorszego do najlepszego.
Technologie, oprogramowanie, media trafiają do śmieci
Z badania wyraźnie wynika, że branża, która najszybciej podchwyciła zdobycze technologii i zdecydowała się na mail marketing, dziś ma w związku z tym problemy. Aż 55 procent maili z ofertą technologiczną wpada do spamu lub ginie.
>>> ZOBACZ TEŻ: Sennik dla przedsiębiorców
Znacznie lepiej wygląda druga na liście branża „Oprogramowanie” (w tym oprogramowanie online): tutaj 2/3 e-maili dociera do adresata, a do spamu wpada „tylko” 32 procent.
Podobnie rzecz ma się z mediami, ofertami telekomunikacyjnymi, komunikacyjnymi („Tańsze rozmowy do USA!”). Do spamu wpada odpowiednio 27 procent, 26 procent i 23 procent e-maili.
Biura rachunkowe i banki w trudnej sytuacji
O nie najlepszej sytuacji mogą mówić też biura rachunkowe i banki należące do szerokiej kategorii „Finanse”. Tutaj do spamu wpada co piąty e-mail (19 proc.).
Zdrowie, uroda, napoje, moda – z dala od spamu
Do spamu najrzadziej wpadają oferty związane ze zdrowiem, urodą (4 proc.), jedzeniem i napojami (7 proc.) oraz wyglądem (8 proc.).
Użytkownicy całkiem często otrzymują też maile na temat sprzedaży (tylko 9 proc. w spamie) i motoryzacji (10 proc. w spamie).
Jakie z tego wnioski?
Rynek amerykański różni się od polskiego, ale podobne statystyki można obserwować również u nas.
Dlatego w branżach związanych z technologiami, oprogramowaniem, mediami, telekomunikacją warto rozważyć zmianę budżetów nastawionych na komunikację mailową. Dobrze jest też przeprowadzić kampanię uwierzytelniającą, dzięki której e-maile z twojej firmy zostaną oznaczone jako wiarygodne.