Wyborcze obietnice Platformy 2015: rozdawnictwo grantów, brak mikrozarządzania, ulga na B+R [SPIS, część 2/2]

Zbliża się termin wyborów parlamentarnych 2015 r., które odbędą się już 25 października. Dlatego 12 września aż trzy partie – PO, PiS i PSL – zwołały konwent i ogłosiły główne postulaty dotyczące nadchodzących wyborów. Oto spis najważniejszych deklaracji PO, które są istotne z punktu widzenia właścicieli firm – część druga:

Grant na start

[GORSZY] Rolnicy, osoby startujące na rynku pracy, osoby wracające z zagranicy, młodzież otrzymają „Grant na start”. Będzie to bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 4 000 zł rocznie przez okres maksymalnie 2 lat.

Dla wracających z zagranicy, którzy od początku wspierają swoje rodziny w kraju, to zapomoga. Dla młodzieży nauka, żeby zawsze wyciągać rękę i żebrać o więcej.

Można się też spodziewać, że największym beneficjentem systemu będą urzędnicy, którzy udowodnią, że ciężko pracują. I firmy, które pobiorą niewielką opłatę za poprawne napisanie i złożenie wniosku o dofinansowanie.

Ulga wydatkowa B+R

[LEPSZY] Dotychczas prywatne firmy nie miały szans na uzyskanie dotacji na badania i rozwój (B+R / R&D). Jedyną możliwością było zawiązanie współpracy z jakimś uniwersytetem i aplikowanie o grant z Unii Europejskiej pod jego egidą.

>>> ZOBACZ TEŻ: Obietnice wyborcze 2015 Platformy Obywatelskiej. Część 1/2

W dofinansowaniach przeznaczonych na lata 2014-2020 wspierane będą działania badawczo-rozwojowe, a zniknąć ma ulga na nabycie nowych technologii.

Środki w ramach programów Inteligentny Rozwój, Wiedza – Edukacja – Rozwój i Polska Cyfrowa mają pomagać firmom w badaniach i rozwoju oraz komercjalizacji nowych technologii. Beneficjentami tego ruchu będą również inkubatory przedsiębiorczości oraz Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji.

Ewa Kopacz obiecuje wreszcie rozwój witryny http://danepubliczne.gov.pl, która zawiera spis najważniejszych informacji dotyczących Polski, jej społeczeństwa itd., a jednocześnie nie zawiera kluczowych informacji o funkcjonowaniu samorządów, które uznawane są za tajne.

Stabilizacja wydatków

[LEPSZY] Inwestujemy w nowe drogi, w infrastrukturę, w lotniska, czyli z dumnie wypiętą piersią kroczymy tą samą drogą, którą niedawno szła Hiszpania. Oczywiście to dobrze, że mamy drogi, że z Warszawy do Wrocławia można się szybko przemieścić.

Ale urzędnicy muszą powoli zacząć wychodzić z trybu „Im więcej wydam, tym jestem bardziej efektywny”. Łatwiej jest wydać raz sto milionów niż dziesięć razy po 10 milionów. Urzędnicy muszą się zastanawiać, które wydatki rozwiązują tymczasowe problemy (np. budowa nowej drogi do osiedla pod lasem), a które się zwrócą (uruchomienie i dotowanie żłobka).

Dlatego jako Polska rzeczywiście potrzebujemy mikrozarządzania i strategicznego wydawania pieniędzy. Oraz nauki oszczędzania, ponieważ strumień gotówki z Unii Europejskiej nie będzie płynął do nas wiecznie.

Wsparcie firm rodzinnych w sukcesji

[LEPSZE] Hasłowo obietnica wyborcza Platformy brzmi przerażająco: rząd przyjrzy się firmom rodzinnym i wyciśnie z nich wszystko, co tylko się da.

Jednak zgodnie z rozwinięciem obietnicy, chodzi tylko o wygodne przekształcanie form działalności. Platforma chce wprowadzić przynajmniej 6-miesięczny okres przejściowy na zmianę wszystkich dokumentów, umów, przeniesienie znaków towarowych itd.

Ograniczenie przywilejów związków zawodowych

[LEPSZE] Związki zawodowe są organizmem przydatnym, ale ich finansowanie powinno przebiegać na zdrowych zasadach. Platforma Obywatelska sugeruje zmianę prawa w zakresie ZZ: mają być one finansowane ze składek ich członków.

Ułatwi to sytuację wielu firm, dla których związek zawodowy jest wrzodem (kosztem) w budżecie. Finansowanie działalności związków ze składek utrudni też sprzeniewierzanie pieniędzy.

Większe inwestycje na kolei

[LEPSZE] Do 2023 roku w ramach programu Krajowego Programu Kolejowego na modernizację kolei zostanie wydane 67 miliardów złotych.

Warto mieć nadzieję, że oprócz przebudowy i reorganizacji taboru, pieniądze te zostaną wydane na marketing. Pociągi są szybkie, wygodne i tanie, ale regularnie brakuje im dobrej prasy.

Czego zabrakło w deklaracjach Platformy z okazji wyborów?

Na pewno zabrakło wyraźnie sformułowanej obietnicy walki z kolesiostwem. Wizja rozwoju wydaje się być wybitnie populistyczna. Wykorzystano w niej utarte schematy, na których starsze kraje Unii Europejskiej już się sparzyły.

Obietnice Platformy Obywatelskiej mogą być w 100 procent kiełbasą wyborczą, niczym obietnice Prezydenta Dudy. PO obiecywało już likwidację senatu, likwidację opłaty abonamentowej, a z tych obietnic kompletnie nic nie wynikło.

Dalsze zaufanie dla Platformy może więc oznaczać przyzwolenie na dotychczasowe przekręty, cwaniactwo i marnowanie publicznych pieniędzy.

Zapraszamy też do wpisywania swoich opinii w komentarzach.

Dodatkowe informacje: Biuletyn Platformy Obywatelskiej

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,