Wybory 2015, deklaracje PO: niższy VAT, Centralny Rejestr Faktur, kontrakt zamiast etatu [SPIS, cz. 1/2]

Zbliża się termin wyborów parlamentarnych 2015 r., które odbędą się już 25 października. Dlatego 12 września aż trzy partie – PO, PiS i PSL – zwołały konwent i ogłosiły główne postulaty dotyczące nadchodzących wyborów. Oto spis najważniejszych deklaracji PO, które są istotne z punktu widzenia właścicieli firm:

Program wyborczy Platformy Obywatelskiej na wybory parlamentarne 2015 r. wieje optymizmem. Zgodnie z deklaracjami ogłoszonymi podczas konwentu w dn. 12 września, Platforma Obywatelska obiecuje następujące zmiany w Polsce:

Wprowadzenie Centralnego Rejestru Faktur

[LEPIEJ] Centralny elektroniczny Rejestr Faktur ma skrócić czas zwrotu podatku VAT i uprościć rozliczenia. To dobre rozwiązanie dla uczciwie funkcjonujących firm, które jednak może się obrócić przeciwko biznesom, gdy okaże się, że system wymaga innego oprogramowania, kolejnego szkolenia dla działów księgowości itd.

>>> VAT-7 (15) – aktywny druk najnowszej wersji deklaracji VAT

Centralny Rejestr Faktur ma oczywiście na celu wzmocnienie kontroli nad obiegiem pieniądza i towaru w firmach oraz zmniejszenie wyłudzeń podatku VAT.

Obniżenie podatku VAT

[LEPIEJ] „Wypełniamy nasze zobowiązanie”: od 2017 roku ma zostać obniżona stawka podatku VAT z 23 do 22 proc. O ile oczywiście do władzy nie dojdzie inna partia, która zdecyduje jednak, że zmiany nie należy wprowadzać.

Wyrzucenie z rynku „umów śmieciowych”

[GORZEJ] Platforma Obywatelska zamierza wprowadzić pełne składki na ubezpieczenie społeczne dla umów zlecenia. Ruch jest wymierzony w nieuczciwych pracodawców, którzy oczekują etatowej dyspozycyjności od pracowników na zleceniu, ale w rzeczywistości może utrudnić wydawanie zleceń i obniżyć świadczenia zwykłych pracowników.

Nieuczciwy pracodawca będzie mógł się przecież tłumaczyć, że „Kopacz zabrała na dodatkowe składki, a ja nie mam pieniędzy, więc dostaniesz mniej”.

Ten ruch może również sprawić, że dotychczasowi pracodawcy zatrudniający na etacie mogą zacząć się zastanawiać nad przejściem na zlecenia.

Jednolity kontrakt jako forma świadczenia pracy

[LEPIEJ] Jednolita forma kontraktu jest ruchem w dobrym kierunku. Platforma Obywatelska obiecuje, że taki kontrakt zastąpi etaty i zlecenia.

>>> Ile kosztuje naładowanie komórki, smartfonu

Kontrakt może idealnie wpasować się w migrację pracodawców od etatów do umów zlecenia, więc jego adaptacja może być wyjątkowo szybka. Przywileje związane z kontraktem są następujące:

  • 2 tygodnie wypowiedzenia w pierwszym roku,
  • 1,5 dnia urlopu za każdy przepracowany miesiąc,
  • miesięczny okres wypowiedzenia po przepracowaniu 1-3 lat,
  • przynajmniej 20 dni urlopu,
  • trzymiesięczny okres wypowiedzenia po przepracowaniu 3 i więcej lat,
  • urlop w pełnym wymiarze.

Zniesienie składek ZUS i NFZ

[TRUDNO OCENIĆ] Platforma Obywatelska obiecuje likwidację składek ZUS i NFZ dla zatrudnionych na jednolitym kontrakcie (o nim wyżej). Ma je zastąpić podatek dochodowy, a składki będą płacone z budżetu Ministerstwa Finansów.

Obciążenia dla pracodawców mają zmniejszyć się z 43,5 procent do 39,5 procent, czyli nie dojdzie tutaj do rewolucji, a raczej drobnej korekty w dół.

Dochód ma być rozliczany na wszystkich członków rodziny, co jest dobre dla zwykłych podatników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,