Zmiany w VAT 2015 – nowe stawki dla usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych

Zmiany w VAT od 2015 roku obowiązują między innymi dla operatorów telekomunikacyjnych, programistów i wydawców oprogramowania w krajach Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2015 r. każda z firm działająca w wyżej wymienionych branżach będzie rozliczać podatek VAT według kraju sprzedaży, kraju, w którym dokonano zakupu – a nie kraju swojej własnej siedziby.\n\nAby świadczyć usługi na terenie Unii Europejskiej, firma powinna zarejestrować się w małym punkcie kompleksowej obsługi VAT-MOSS (VAT Mini One Stop Shop).\n

W skrócie:\n\n \n\nZmiany w VAT od 2015 r. sprawią, że w Unii Europejskiej w niektórych dziedzinach podatek będzie rozliczany zgodnie z krajem sprzedaży. Wystarczy zarejestrować się w VAT-MOSS i wystawiać faktury zgodnie z wzorem kraju sprzedaży. Kto tego nie zrobi, będzie musiał zarejestrować się osobno jako sprzedawca w każdym z krajów Unii.

\nNowe metody rozliczeń będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Do każdego 20. dnia miesiąca przedsiębiorca będzie musiał rozliczyć VAT na dwa rodzaje sprzedaży: w Polsce (na rynku rodzimym) oraz w krajach Unii Europejskiej – każdy z nich na osobnej deklaracji. Do 20. też konieczne będzie przelanie właściwej kwoty podatku na konto urzędu skarbowego, który następnie zajmie się dystrybucją pieniędzy.\n\nNależy pamiętać, że każda faktura powinna być wystawiona zgodnie z wzorem obowiązującym w kraju sprzedaży.\n\nA co, jeśli firma z wyżej wymienionych branż nie zarejestruje się jako sprzedawca w VAT-MOSS? W takiej sytuacji zobowiązana będzie do rejestracji jako płatnik VAT w każdym z krajów, w którym prowadzi sprzedaż.\n\nZagłosuj na tekst: 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
\n\nOcena artykułu: 
Tagi: , , , , ,