Zmiany w VAT od 1.07.2015: US będzie kontrolował przebiegi

Od 1 lipca 2015 roku wejdą w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Możliwe będzie odliczenie 50 procent podatku VAT zapłaconego za benzynę, jeśli samochód będzie wykorzystywany w celach firmowych i prywatnych. Urząd Skarbowy zapowiada jednak tutaj wzmożone kontrole.

Pierwotnie Ministerstwo Finansów zapowiadało kontrole właścicieli samochodów odliczających 100 procent podatku VAT z faktur za paliwo.

Od 1.07.2015 r. wchodzą w życie zmiany w VAT, które pozwalają na odliczanie 50 procent podatku VAT od faktur za paliwo, gdy samochód wykorzystywany jest w celach prywatnych i służbowych. Jak podaje Rzeczpospolita, ministerstwo ma zamiar jednak kontrolować, czy rozliczone w ten sposób paliwo jest rzeczywiście wykorzystywane do firmowych aut.

Ilość zakupionego paliwa musi mieć odzwierciedlenie w przebiegu pojazdu.

Zmiany w VAT od 1 lipca i odliczanie 50 procent podatku VAT

Ministerstwo straszy kontrolami, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że rzeczywiste kontrole będą niełatwe do przeprowadzenia. Możliwość odliczenia tylko 50 procent podatku VAT od paliwa wiąże się z brakiem konieczności prowadzenia kilometrówki (ewidencji przebiegu pojazdu).

Kontrole byłyby możliwe, gdyby stacje benzynowe na fakturach umieszczały aktualny przebieg pojazdu. Takiego obowiązku jednak nie ma i na szczęście długo nie będzie.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]
Tagi: , , , , ,