ZUS sprawdza umowy o dzieło i żąda składek nawet 5 lat wstecz

Zgodnie z doniesieniami mediów (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita), inspektorzy ZUS rozpoczęli uważne przyglądanie się umowom, które firmy zawierały z zewnętrznymi wykonawcami. Jeśli ZUS uzna, że podpisana umowa o dzieło była w rzeczywistości umową zlecenia, firma może otrzymać nakaz zapłacenia składek nawet do pięciu lat wstecz.

Nie da się ukryć, że wielu pracodawców chciało maksymalnie obniżyć koszty pracy. Publicznie znane są przypadki, w których sprzątaczki podpisywały umowę o wykonanie dzieła, w kuriozalnych sytuacjach nawet z przekazaniem praw autorskich.

>>> ZOBACZ TEŻ: Raport wynagrodzeń w Polsce Antal 2015

Jednak intensywna akcja kontroli inspektorów ZUS sprawia, że rykoszetem obrywają firmy, w których rzeczywiście wytwarzane jest dzieło.

Kogo sprawdza ZUS?

Jak deklaruje Rzeczpospolita, kontrole dotyczą najczęściej branży szkoleniowej, ochroniarskiej i sprzątającej. Zaniepokojeni są szczególnie przedstawiciele pierwszej z wymienionych branż, ponieważ konieczność zapłaty składek ZUS z ostatnich lat wraz z odsetkami oznacza gigantyczne koszty. Takie koszty zaburzają płynność finansową firmy i mogą doprowadzić do jej bankructwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , ,