CCC ma problemy w Niemczech i Austrii – dlaczego?

Jak relacjonuje portal Gazeta.pl, CCC ma problemy z podbiciem Niemiec i Austrii. Firma obuwnicza, która dosłownie zawojowała Polskę, na rynku zachodnim osiąga niesatysfakcjonujące dla inwestorów rezultaty. Dlaczego?

Zgodnie z opublikowanem raportem giełdowym, CCC ma w Niemczech i Austrii łącznie 36,8 miliona złotych straty. Rafał Hirsch, dziennikarz Gazeta.pl, zauważa, że w krajach Europy Zachodniej przychód z jednego metra kwadratowego powierzchni handlowej wynosi 840 złotych.

>> Skoda Rapid 2017 CENA: od 57 600 za 1.0 TSI

W Polsce przychód z jednego metra powierzchni handlowej jest niemal dwa razy większy – i wynosi 1 600 zł.

Dlaczego CCC ma straty w Niemczech i Austrii?

Dziennikarz zauważa, że mniejszy przychód bierze się ze… zbyt dużej powierzchni handlowej. Sklepy CCC mają w Polsce średnio 496 metrów kwadratowych – minimalnie mniejsze są tylko w Czechach i Rumunii.

W Austrii tymczasem średnia powierzchnia sklepów to 613 metrów kwadratowych, a w Niemczech aż 775 metrów kwadratowych.

>> WannaCrypt zaszyfrował dysk? Jak poradzić sobie z ransomware?

Z raportu wyłania się więc obraz niewykorzystanych wielkich powierzchni handlowych: jak gdyby CCC potrafiło poradzić sobie z mniejszymi powierzchniami handlowymi, a marnowało potencjał większych powierzchni.

CCC ma problem przez złą organizację pracy?

Obserwując sklepy CCC w Niemczech można również odnieść wrażenie, że geometryczny wzrost powierzchni przekłada się zaledwie na liniowy wzrost liczby osób do obsługi tej powierzchni.

Jeśli tak w istocie jest, wytłumaczenie oszczędności staje się zrozumiałe – znacznie wyższe koszty zatrudnienia pracownika w euro niż w złotówkach – ale może rzutować na efektywność sprzedaży.

IT w CCC – polskie nadrabianie człowiekiem nie działa na Zachodzie?

Jak podkreśla Rafał Hirsch, CCC to jedna z najlepszych spółek na warszawskiej giełdzie od momentu debiutu w 2004 roku. Sprzedawcy w sklepach anonimowo przyznają jednak, że technologicznie firma jest mocno zacofana.

>> Sennik: KREW – interpretacja snu o krwi

Można więc spekulować, że to, co udaje się nadrobić pracą ludzkich rąk w Polsce, w Europie Zachodniej nie zadziała ze względu na znacznie wyższe koszty ludzkie.

Marka CCC na Zachodzie nie jest rozpoznawalna, praca dla niej nie podnosi prestiżu pracownika, a konieczność pracy ze skomplikowanym systemem informatycznym sprawia, że pracownik woli przejść do konkurencji.

CCC na giełdzie

Po raporcie dla inwestorów giełdowych akcje CCC potaniały o kilka procent. Zgodnie z wykresem prezentowanym na stronie Bankier.pl, w momencie powstawania tego artykułu akcje CCC warte były 209,3 zł. Ostatni raz akcje były tak tanie (207 zł) 6 lutego 2017 roku.

Z drugiej strony CCC w ciągu ostatnich lat rewelacyjnie pnie się do góry. W ciągu zaledwie trzech lat giełdowa wartość spółki wzrosła mniej więcej dwukrotnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , ,