McAfee to wirus – tak się przynajmniej zachowuje

Dziwią cię częste aktualizacje Adobe Flasha? Outlook nie wysyła poczty z załącznikami, chociaż wszystko jest dobrze ustawione? Po wczytaniu PDF-a do Adobe Readera wentylator w laptopie rozkręcił się do maksimum. UWAGA, możesz mieć wirusa, który nazywa się… McAfee Antivirus.

McAfee było kiedyś znanym, szanowanym programem antywirusowym. Z czasem w firmie coś chyba musiało pójść nie tak. Dziś McAfee próbuje się ukradkiem instalować z rozmaitymi aplikacjami (IrfanView, downloadery, Adobe), a niekiedy po prostu cichutko instaluje się jako aktualizacja z Flashem czy Readerem.

Tak było i w moim przypadku.

Outlook przestał wysyłać załączniki

Zaczęło się dość klasycznie: Outlook, mój podstawowy program pocztowy, przestał wysyłać załączniki. E-maile z załącznikami po prostu nie chciały wychodzić, chociaż te zwykłe przechodziły normalnie. Przeszukałem opcje, przekopałem konfiguracje serwera, naprawiłem od zera Office. Nic nie pomogło.

Uznałem, że to klasyczna wtopa Microsoftu. Przerzuciłem się na Thunderbirda, a załączniki w zasadzie przestałem wysyłać. Problem rozwiązany.

Otwarcie PDF-a powoduje grzanie laptopa i rozkręcenie wentylatora

Outlooka przeżyłem, jednak rozkręcanie się wentylatora po wczytaniu PDF-a zaskoczyło mnie. Jeszcze bardziej zaskoczyło mnie, że Adobe Reader, choć zamknąłem go kombinacją Alt-F4, wcale nie znikł z Menedżera zadań. Z systemem wyraźnie działo się coś niedobrego.

Co? Odpowiedź przyszła po przesortowaniu zadań po obciążeniu procesora:

McAfee Antivirus działa jak wirus

W moim systemie McAfee dokonywał jakichś szalonych operacji. Zapewne coś skanował. SSD poszedł w ruch, procesor wszedł w tryb turbo, wentylator się rozkręcił się do maksimum i zaczął hałasować.

McAfee Antivirus zadziałał u mnie jak wirus:

 • Zainstalował się po cichu z jakąś aktualizacją oprogramowania Adobe lub wersją testową Adobe Suite, wbrew moim potrzebom.
 • Uczynił niektóre ze swoich składników usługami systemowymi, w których działanie nie może integrować nawet administrator (rysunek).
 • Nie informował o swojej obecności w systemie, choć dokonywał jakichś szalonych operacji obliczeniowych (duże obciążenie procesora i dysku).
 • Nie poinformował mnie o dodatkowym module antywirusowym, nawet nie wiem, czy przypadkiem nie wyłączył mechanizmów wbudowanych w Windows.
 • Prawdopodobnie skanował cały ruch sieciowy z użyciem modułu Proxy (to tylko moje domniemanie, połączenie dwóch faktów: Outlook przestał działać po jakiejś aktualizacji Adobe).
 • Bóg jeden raczy wiedzieć, co jeszcze robił.

McAfee Antivirus – jak usunąć

Jak usunąć oprogramowanie McAfee? Odinstalowanie z użyciem Panelu sterowania nie wystarczy.

W moim przypadku zadziałało uruchomienie komputera w trybie awaryjnym i ręczne usunięcie plików McAfee z dysku (c:\Program Files\Common Files\mcafee oraz c:\Program Files (x86)\Common Files\mcafee).

Powodzenia!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Tagi: , , , ,
 • nazwa

  A w tekście reklama Andrzeja Dupy i tego wariata, co popiera Komoruskiego. Uspokój się chłopie.

  • Andrzej D

   Zabawne, chociaż nie na temat. 🙂