OsmAnd – nawigacja offline dla Androida, darmowa konkurencja dla AutoMapa

OsmAnd to darmowa nawigacja offline dla systemu Android. Pod wieloma względami może zastąpić programy AutoMapa, Google Maps, Sygic, MapaMap. Ma bardzo bogatą bibliotekę map, która zawiera nie tylko najnowsze drogi i dróżki, ale też otwarte właśnie odcinki dróg ekspresowych i autostrad oraz drogi dopiero planowane.

UWAGA. Opis OsmAnd pochodzi z maja 2014 roku. Od tego czasu w nawigacji zaszły pewne zmiany. Aktualizacja tekstu wkrótce.

OsmAnd – darmowa nawigacja + bardzo dokładne mapy

Jeśli chodzi o dokładność map, moim ulubionym testem jest próba znalezienia ulicy Lipowej w Zaklikowie. Oto jak z tym zadaniem radzą sobie różne mapy pod koniec 2014 roku:

  • AutoMapa znajduje ulicę Lipową w Zaklikowie i ją podpisuje.
  • Google Maps znajduje ulicę Lipową w Lipie, chociaż w bazie ma ulicę Lipową w Zaklikowie.
  • OsmAnd nie znajduje ulicy Lipowej w Zaklikowie, nie ma też jej w bazie.

>>> ZOBACZ: Ile kosztuje naładowanie komórki i smartfonu

Jak widać, OsmAnd przegrywa na tym polu. Doprowadzi mnie jednak do Akacjowej, która krzyżuje się z Lipową. Gdy jadę do Zaklikowa, nie ma problemu. Kiedy jednak wybieram się gdzieś na wakacje, może się okazać, że z OsmAnd pokonanie ostatniego kilometra zajmie mi dobre pół godziny. Miewałem już tego rodzaju sytuacje w miejscowościach nadmorskich, w których niektóre drogi dojazdowe to drogi szutrowe lub po prostu polne.

Pewnym problemem może być też czas wyznaczania trasy. Nawet w Galaxy Note 3 droga powyżej 200 kilometrów powoduje, że smartfon przetwarza dane przez dobre 30 sekund. 400 kilometrów to już ponad minuta czekania. Na szczęście taka sytuacja ma miejsce tylko raz, w momencie wpisywania pełnej trasy. Aktualizacja trwa wyraźnie krócej, jednak widać, że OsmAnd wykorzystuje wszystkie dostępne wolne zasoby procesora. Bez właściwej ładowarki i kabla lepiej nie wybierać się w dłuższe trasy!

Wskazówki głosowe są niezrozumiałe. Równie dobrze można je wyłączyć.

OsmAnd – samodzielna nawigacja?

Skłonny jestem zaryzykować twierdzenie, że OsmAnd sprawdzi się jako samodzielna nawigacja. Program ma wszystko, co nawigacja mieć powinna – aktualne mapy, wyznaczanie trasy, podpowiedzi – i nie potrzebuje nieustannego dostępu do internetu.

Domyślam się jednak, że roztropny kierowca przede wszystkim zaufa sobie. Dlatego na wszelki wypadek wcześniej obejrzy trasę na mapie, będzie miał baczenie na znaki, a w razie potrzeby uruchomi transfer danych i włączy Google Maps lub Yanosika.

OsmAnd – czy warto

Opinie użytkowników w sklepie Google Play są raczej entuzjastyczne:

Wspaniała i do tego darmowa W połączeniu z darmowymi mapami UMP PL po prostu super sprawa.

Jak na darmową to super. Tylko głos czasem w błąd wprowadza mówiąc ”skrec w lewo” i dodaje ”za jeden kilometr” 🙂

Minusem są mapy wektorowe, które ładują się wyraźnie dłużej od zwykłych, znanych np. z Google Maps, a także bardzo kiepskiej jakości „lektor”, którego praktycznie nie da się używać. Plusem jest za to możliwość pobrania map i pełnego działania bez dostępu do internetu.

Dramatu nie ma ale… Obliczenie trasy powyżej 500km graniczy z cudem, po pobraniu darmowch map i wyczerpaniu limitu nie da się zaktualizować żadnych dodatkowych informacji. Poza tym działa poprawnie.

OsmAnd – podsumowanie

W skrócie

  • CENA: 0 zł (darmowa)
  • WERSJA ROZSZERZONA: 29,99 zł
  • OCENA: dobra
  • PLUSY: offline (działa bez dostępu do internetu), 10 pobrań map za darmo, wysoki poziom aktualności
  • MINUSY: brak trybu HUD, powolne algorytmy wyznaczania trasy, brak informacji o ruchu na drodze (traffic), bardzo zły polski lektor
  • POBIERZ: OsmAnd Mapy i Nawigacja

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,