Tablet z Windows – czy warto? Zanim kupisz, przeczytaj, czego NIE dostaniesz

Chciałbyś kupić ciekawy gadżet. Może masz ochotę na tablet z Windows 8.1 lub Windows 10. Kuszą cię niskie ceny tabletów z Windows, chciałbyś jeden kupić i zastanawiasz się, czy warto?

Spróbuję ci pomóc. Jeśli jeszcze nie wybrałeś, przeczytaj poniższy artykuł. Oto moje doświadczenia po kilku miesiącach życia z tabletem z Windows 8.1 i Windows 10.

1. Tablet z Windows? Zapomnij o nawigacji GPS

Tablety z Windows 8.1 i Windows 10 są bardzo ograniczone, jeśli chodzi o dostępność programów do nawigacji GPS. Do pewnego momentu desktopowa wersja Windows 8.1 umożliwiała zainstalowanie HERE Maps.

Dziś, w grudniu 2015 roku, HERE Maps nie są już dostępne w Polsce.

>>>> Czapki i kominy dla dzieci [reklama zewnętrzna]

W systemie znajdują się dość ubogie Mapy (Bing Maps), które działają w oparciu o dane HERE Maps. Mapy w Windows 8.1 / Windows 10 potrafią wyznaczyć trasę i wyświetlić ruch na drodze. Nie licz jednak na pomoc lektora.

Przechwytywanie
Nawigacja GPS w tablecie z Windows 8.1? Jest tylko jedna opcja: Automapa

Pewnym rozwiązaniem może być Automapa dla Windows. Niestety, jest to aplikacja, która od dobrych pięciu lat kompletnie się nie rozwija.

Ma od wieków ten sam przestarzały interfejs, a w dodatku potrafi odmówić współpracy w wypadku tabletów z Windows, które wyposażone są w odbiornik GNSS. W wypadku tabletów z Windows 10 może prowadzić do niemożności skorzystania z programu.

Niewykluczone też, że podawana pozycja będzie nieprecyzyjna, a zapisana trasa urwie się w polu, 300 metrów za punktem startu. Bo akurat system operacyjny uznał, że czas na uśpienie aplikacji…

Kiedy jednak działa, Automapa dla Windows (na tablecie) wygląda tak, jak na rysunku po lewej stronie.

W Windows 10 pewną alternatywą może być aplikacja Mapy. Piszemy „pewną”, ponieważ mapy są mniej aktualne niż Google Maps, a ze względu na niewielką liczbę użytkowników, prezentowany ruch uliczny bywa przekłamany.

Z tego względu również algorytmy wyznaczające trasę funkcjonują gorzej niż Google Maps.

2. Tablet z Windows? Za wolny na PC, za szybki na tablet

Tablety z Windows 8.1 / Windows 10 zwykle wyposażane są w procesory Intel Atom. Te układy doskonale sprawdzą się w Androidzie, jednak w Windows niedobory mocy obliczeniowej mogą dać nam się we znaki. Nawet po podłączeniu klawiatury, myszki, monitora z tabletu PC ciężko będzie zrobić pełnoprawny komputer.

Wystarczy bowiem otworzyć kilka stron na kartach, by praca stała się powolna. Przesada? Proszę bardzo, oto zrzut ekranu z Mozilli Firefox, która znajduje się w tle i jej jedynym zadaniem jest oczekiwanie na wpisywanie kolejnych znaków w WordPressie:

Tablet z Windows 10 - CZY WARTO kupić

Z drugiej strony procesory Intel Atom mają ciągle niemałe zapotrzebowanie na moc. Szczególnie w Windows. W Androidzie dzielnie walczą z Qualcommem czy MTK.

W tablecie z Windows dobrze pamiętać o naładowaniu baterii przed wyjściem z domu.

3. Tablet z Windows? Zapomnij o smyraniu klawiatury. Tylko pukanie

Pisanie przez smyranieSMS-y i Facebook Messenger sprawiły, że pisanie wróciło do łask. A jak pisze się najszybciej? W Androidzie oczywiście smyrając (pocierając) klawiaturę, na przykład z użyciem aplikacji Swype, Swiftkey lub systemowej Klawiatury.

Wszystkie wymienione programy umożliwiają pisanie za pomocą przesuwania palcem.

Smyranie klawiatury w Windows 8.1/10? Niestety, nie w 2015 roku. W 2016 roku raczej też nie. Istnieje jedna aplikacja, która… nie działa.

Co zaskakujące, klawiatura w Windows Phone umożliwia pisanie z użyciem smyrania. Doskonale funkcjonuje nawet w telefonach z niższej półki!

4. Tablet z Windows? Uciążliwy, niedostosowany interfejs

Windows Phone posiada sporą liczbę zaskakująco dobrych aplikacji. Pisaliśmy o tym choćby w przypadku recenzji Lumii 640. Desktopowy Windows tych aplikacji posiada ogromną bibliotekę.

Tymczasem tablet z desktopowym systemem Windows 8.1 lub Windows 10 to elektroniczny odpowiednik świnki morskiej: ani świnka, ani morska. Dlaczego?

Desktopowe aplikacje Windows rzadko kiedy nadają się do używania za pomocą dotyku. Znajdujące się w nich paski menu, kontrolki, przyciski są po prostu zbyt małe, żeby poprawnie reagowały na dotyk palcem. Dotyczy to również stron WWW obsługiwanych w przeglądarce – choć trzeba oddać sprawiedliwość Microsoftowi i pochwalić go za postępy z przeglądarką Edge.

Tablet z Windows i toporna nawigacjaRzuć jednak okiem na obrazek po lewej stronie. Tak dobrałem jego rozmiar, żeby jego skala była zbliżona do naturalnej.

Spróbuj teraz wyobrazić sobie, że klikasz palcem kartę Widok na górze okna, a następnie wybierasz interesujące cię opcje układu ikonek.

Skróty klawiaturowe są niezwykle pomocne na dotykowym tablecie, prawda?

Z kolei aplikacje w Sklepie Windows są dramatycznie wprost ubogie albo otwarcie odmawiają współpracy i wymagają… Windows Phone.

5. Tablet z Windows? Aplikacji jak na lekarstwo

Są wśród aplikacji na tablety Windows prawdziwe perełki. Jest nią choćby FreshPaint, który służy do malowania.

Niestety, interfejs programu, choć dostosowany do obsługi dotykiem, ciągle niedomaga. Nie pali się do niego nawet moja trzyletnia Córka, która uwielbia gadżety i uwielbia malować.

YouTube? Po kilkunastu nieudanych próbach wybrania tego konkretnego filmu tablet wypadł z łask. Lumia 640, choć mniejsza, znacznie lepiej sprawdza się w roli domowego centrum rozrywki.

Czy tablety z Windows mają zalety?

Tak. Tablet z Windows może być fantastycznym zakupem, jeśli:

  • ma ekran o przekątnej przynajmniej 10 cali i przynajmniej 10 punktach dotyku,
  • ma wbudowany procesor Core i3, co najmniej 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej,
  • ma wyjście HDMI lub DisplayPort.

W skrócie: tablet z Windows może być fantastycznym zakupem, jeśli jest to Microsoft Surface Pro 4 za 4 500 zł.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,