Umarło pismo, niech żyje wideo

Wczesne pismo. Sumeryjskie inskrypcje z 26 wieku p.n.e. (źródło: domena publiczna)

Pierwsze zachowane proto-pismo pochodzi sprzed ponad pięciu tysięcy lat. Abstrakcyjne znaki na nośniku dzielnie pełniły swoją rolę, ale wreszcie zaczynają odchodzić na emeryturę. Zastępuje je znacznie doskonalszy system: wideo.

Pismo powstało, by wspomóc ludzką pamięć w gromadzeniu informacji oraz umożliwić łatwe ich przekazywanie, duplikowanie i rozpowszechnianie.

Pisanie było niegdyś czynnością czasochłonną, zapewne wymagającą sporych umiejętności manualnych, zasobów finansowych oraz niebagatelnej wiedzy i wyobraźni.

Wynalazek pisma często był utożsamiany z komunikatem, które to pismo przenosiło. Dlatego obecnie podchodzimy do samego aktu pisania (zapisywania) z czcią.

Wynalazek druku Gutenberga to jedna z podwalin naszej cywilizacji, która zdemokratyzowała dostęp do wiedzy – zarówno do jej pobierania, jak i rozpowszechniania. Gutenberg pozbawił pismo tajemniczości

Dlaczego nauka pisania jest zbędna

Dzisiejsze wideo pod każdym względem jest lepsze niż pismo, dlatego docelowo je wyprze:

  1. Wideo jest lepszym nośnikiem komunikatu niż pismo, w tej samej jednostce czasu przenosi znacznie więcej informacji.
  2. Istnieją mechanizmy transferu (przesyłu) wideo, które czynią propagację komunikatu szybszą niż w przypadku pisma, szybszą nawet niż w przypadku mowy.
  3. Wideo może przenosić wszelkie informacje: obraz, dźwięk, pismo, myśli, czyli jest kontenerem na dotychczasowe metody rozpowszechniania wiedzy.
  4. Wideo znajduje się na początku swojej drogi, dlatego poziom czasochłonności przy jego wytworzeniu jest wyższy. Ta sytuacja zmieni się w przeciągu najbliższych 10 lat, a w ciągu 20 lat produkcja wideo będzie dawała efekty szybciej niż pisanie.
  5. Pokolenie naszych wnuków nie powinno uczyć się pisania i czytania, chyba że w celu zgłębiania historii ludzkości i źródeł jej wiedzy.

Naszymi głównymi sprzymierzeńcami w wytrzebianiu pisma będą komputery, telefony, przystawki sieciowe.


[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , ,