Euler Hermes: padają małe firmy budowlane, marketingowe, HR-owe

Zgodnie z raportem Euler Hermes opublikowanym przez portal rp.pl, w maju 2015 roku kończyły działalność przede wszystkim firmy zajmujące się obsługą inwestycji, HR-owe i reklamowo-marketingowe. Padają również działalności gospodarcze związane z pośrednictwem finansowym.

Portal rp.pl cytuje raport Euler Hermes, zgodnie z którym główną przyczyną upadków firm była postępująca koncentracja rynku. Duże firmy szybko cięły koszty i przetrzymały niskie marże. Małe przedsiębiorstwa nie były w stanie dotrzymać im tempa – twierdzi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Ogólne sformułowania Tomasza Starusa są dość bełkotliwe i pasują do każdych możliwych warunków. Ekonomiści bowiem, choć nie przewidzieli kryzysu, są przekonani o własnej nieomylności.

Dlaczego firmy upadają

A jakie jest prawdziwe wytłumaczenie? Pospekulujmy. Firmy HR-owe wspierają inne przedsiębiorstwa w trudnych czasach, gdy rynek jest rynkiem pracodawcy. W Polsce sytuacja się ustabilizowała, zatrudnienie powoli rośnie, firmy są więc skłonne zapłacić nieco więcej zamiast korzystać z pomocy pośredników w poszukiwaniu najtańszych możliwych pracowników.

Upadki dotyczące firm pośrednictwa finansowego warto łączyć z wysokim kursem franka i polisolokatami, czyli brakiem zaufania do pośredników-sprzedawców. W wielu bankach pracownicy byli w rzeczywistości ludźmi na śmieciówkach lub z własnymi działalnościami gospodarczymi. Obecny trend zamykania placówek i przenoszenia całej działalności do internetu pozbawia ich kolejnych miejsc pracy.

Firmy reklamowo-marketingowe? Tutaj upadków warto poszukiwać w obniżeniu marż na produkty reklamowe oraz rozsądniejszym zarządzaniem budżetami w tej branży.

Oczywiście przedstawione powyżej spekulacje mogą mieć zbliżoną wartość do spekulacji firmy Euler Hermes.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Tagi: , , , , , ,