Jaka czcionka do CV lub prezentacji – i dlaczego nie Times ani Comic. Zobacz i PORÓWNAJ:

Jaka czcionka do CV? Jaka czcionka do prezentacji przed zarządem? Eksperci polecają krój Helvetica jako wybitnie uniwersalny. Istnieją jednak inne kroje, które mogą wzmacniać uczucie profesjonalizmu płynące z dokumentu.

W skrócie

  • Bezszeryfowy krój Helvetica jest uniwersalny, przyjemny dla oka i profesjonalny.
  • Szeryfowy krój Baskerville może wzmacniać odczucie „naukowości” płynące z tekstu.
  • Użycie kroju Comic Sans grozi autorowi uznaniem całej publikacji za niepoważny wygłup.

Dlaczego właśnie Helvetica? Przykłady:

Jak cytują dziennikarze Bloomberga, eksperci od typografii są zgodni: Helvetica to najbardziej uniwersalny wybór. Jest profesjonalna, czysta, uczciwa. To właśnie Helvetica i jej warianty zostały wybrane przez Steve’a Jobsa jako podstawowy krój w systemie OS X i iOS, za jej przejrzystość, uczucie przyjemności dla oka, a jednocześnie czytelność.

Wariantem kroju Helvetica jest Proxima Nova, która w odbiorze wydaje się nieco bardziej miękka. Obydwa kroje w swej oryginalnej postaci dostępne są wyłącznie komercyjnie (za opłatą).

Darmowy odpowiednik kroju Helvetica to rozpowszechniany wraz z Windows krój Arial oraz udostępniany przez Google krój Roboto.

Arial wyda się oku nieco prostszy, bardziej pospolity, ale również będzie czytelny. Roboto będzie atrakcyjny i wyda się oryginalny, a jednocześnie znajomy.

Co zamiast kroju Times New Roman?

Bardzo wielu użytkowników decyduje się na wykorzystanie domyślnego w Windows kroju Times New Roman. Eksperci mają mieszane uczucia. Times New Roman stosowany jest od trzydziestu lat, miał prawo się znudzić. Times New Roman to wyraźny sygnał, że autor tekstu jest człowiekiem przeciętnym, który zadowala się domyślnymi rozwiązaniami.

Bezpieczną alternatywą dla kroju Times New Roman jest Garamond lub Baskerville. Garamond dostępny jest w nowszych systemach Windows, Baskerville w wersji Libre Baskerville może zostać pobrany za darmo z internetu.

Dlaczego? Bloger New York Timesa przeprowadził intrygujące badanie. Opublikował artykuł o możliwości uratowania Ziemi przed kosmiczną katastrofą, w ramach którego zapytano czytelników o opinię. Artykuł prezentowany był z użyciem jednego z sześciu przypadkowo wybieranych fontów: Baskerville, Comic Sans, Computer Modern, Georgia, Helvetica, Trebuchet.

Okazało się, że z tekstem napisanym z użyciem Baskerville’a ludzie najczęściej się zgadzali, a artykułem zapisany z użyciem Comic Sans powodował ich sprzeciw:

Ten sam tekst napisany różnymi krojami fontów może inaczej oddziaływać na czytelników.

Baskerville skłania do zgody (niebieskie słupki), a Comic Sans powoduje negatywne emocje (niebieskie i czerwone słupki).

 

Jaka czcionka do prezentacji, czyli zakazany Comic

Istnieje kilka krojów, których należy unikać w zastosowaniach profesjonalnych. Niektóre z nich, jak Comic, ostrzegają przed tym nawet nazwą.

Comic Sans z pozoru ma zabawną, śmieszną dla oka linię. Przyciąga wzrok. Z pozoru jest atrakcyjny. Z pozoru, ponieważ wydrukowane z jego pomocą materiały wydają się niepoważne:

Jaka czcionka do CV - tę ODRADZAMY

Przekonali się o tym fizycy z CERN, gdy opublikowali informację o stanie badań nad bozonem Higgsa z użyciem kroju Comic Sans.

Stan badań na bozonem Higgsa opublikowany z użyciem kroju Comic Sans nie wzbudził zaufania czytelnikówDrugim krojem, którego należy unikać, jest Courier, w Windows dostępny w wariancie Courier New. Courier ma tę zaletę, że wszystkie litery zajmują tę samą szerokość, ale złożone z jego pomocą dłuższe teksty prezentują się bardzo płasko. W żargonie prasowym często określa się je mianem „blachy”. Blachowatość jest szczególnie widoczna, gdy strona jest jednolicie zadrukowana, bez śródtytułów, wyróżnień, ilustracji.

Jaka czcionka do …, czyli ty jako towar

Dlaczego krój jest tak ważny? Elementy odpowiedzi na to pytanie zostały przemycone już w tekście. Spróbujmy odpowiedzieć na to jeszcze raz w pigułce:

  • wybór domyślnego kroju sygnalizuje czytelnikowi, że „autorowi się nie chce”,
  • domyślne kroje są nudne dla oka, opatrzyły się użytkownikom,
  • właściwie dobrany krój dramatycznie zwiększa poziom estetyki tekstu, może też wpłynąć na jego czytelność, umożliwić upakowanie większej ilości informacji na tej samej stronie,

Dokument, który prezentujesz, to tak naprawdę twoje opakowanie, pudełko, w którym jest wszystko schowane. Sprzedajesz w nim siebie jako towar.

[Głosów:3    Średnia:4/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,