CRM to popularny darmowy CRM po polsku. Przy limicie 10 darmowych użytkowników sprawdzi się jako narzędzie organizujące dział w sprzedaży w niewielkiej firmie. Zoho CRM umożliwia bezproblemowy upgrade do wersji płatnej.
Należy tylko pamiętać, że koszty użytkowania pakietu potrafią bardzo szybko rosnąć wraz z rosnącymi potrzebami przedsiębiorstwa:
Poniższy artykuł o Zoho CRM stanowi drugą część tekstu o darmowym CRM-ie po polsku, jakim jest Zoho CRM oraz jest fragmentem większego cyklu „Jaki CRM dla małej firmy. A MOŻE …„
W tamach cyklu opisujemy zarówno darmowe, jak i komercyjne CRM-y, które mogą przydać się polskiemu użytkownikowi.
Czas na start – zimne leady
Zoho CRM wymaga od firmy posiadania jakiejś bazy danych. To w zasadzie standard, trudno wystartować z biznesem, gdy nie ma się żadnych kontaktów. Istnieją jednak CRM-y, które potrafią pobierać zimne leady ze znanych sobie źródeł, na przykład z rejestru KRS ministerstwa sprawiedliwości.
Zoho CRM tego nie potrafi.
To dobre, kiedy mamy obrotnego handlowca, który nie boi się wyjść z produktem do miasta. Złe, kiedy rozpoczynamy działalność od telemarketingu.
Na szczęście w tej ostatniej sytuacji pomocą firmie może służyć program Crawler: Crawler za darmo do pobrania – zbuduj bazy adresów firm [z serii: JAK ZDOBYĆ KLIENTÓW].
Formularze WWW
Zoho CRM ma pewną przydatną, trudną do przecenienia funkcję. Umożliwia mianowicie „wyklikanie” formularza, który można następnie osadzić na stronie.
Osoba, która zdecyduje się na uzupełnienie danych i kliknięcie przycisku „Wyślij” natychmiast trafi do CRM-a jako lead. To duże ułatwienie, gdy firma przyciąga więcej niż 20 potencjalnych klientów dziennie. Nie musisz zatrudniać informatyka, wystarczy kilka kliknięć, by móc umieścić formularz na WWW.
Cena, czyli warianty płatne
Zoho CRM jest darmowy do 10 użytkowników. Powyżej 10 użytkowników kosztuje 12 dolarów miesięcznie za każdego użytkownika przy jednorazowej płatności rocznej. To znaczy, że przy 11 użytkownikach zapłacimy za niego 1 584 dolary rocznie (!). To mniej niż w przypadku Salesforce lub Dynamicsa, ale ciągle niemało.
Szczególnie, że mówimy o wersji Standard, w ramach której nie otrzymamy następujących funkcji:
- pobierania leadów z Facebooka i Twittera,
- interakcji z leadami z Facebooka i Twittera w oparciu o ich historię,
- wtyczki do Outlooka,
- integracji z Kalendarzem i Kontaktami Google,
- wprowadzania transakcji w walutach innych niż rodzima,
- wysyłki dużej liczby e-maili (maksimum to 250 wiadomości w ciągu doby),
- przypisywania leadów do wybranych handlowców w oparciu o reguły (lokalizację, wielkość lub po prostu „rozrzucania” leadów po handlowcach, żeby każdy otrzymał równą ich liczbę).
Podsumowanie
Zoho CRM jest dobrym CRM-em na start. Jeśli nie planujemy wzrostu firmy, może nam służyć za darmo przez wiele lat. Gdyby jednak okazało się, że firma błyskawicznie się rozrasta albo potrzebuje dużego działu handlowego, koszty związane z Zoho CRM szybko wystrzelą do góry.
CRM nie należy do najprostszych w obsłudze, dlatego przy większej liczbie osób oprócz abonamentu konieczne będzie również zatrudnienie informatyka lub przynajmniej marketingowca, który rozumie tajniki Zoho CRM. To oznacza, że koszty z wspomnianych 1 584 dolarów rocznie rosną nam natychmiast o dodatkowe 10-13 tysięcy dolarów.
A to już niebagatelna kwota.
W skrócie
Zoho CRM to darmowy CRM po polsku, który posiada bardzo bogate możliwości rozbudowy. W edycji darmowej obsługuje do 10 użytkowników, ma zaprojektowany kompletny proces obsługi leadów, integruje się też z Gmailem i serwerami pocztowymi.
ZALETY Zoho CRM
- darmowa licencja dla aż 10 użytkowników,
- działa w chmurze, dostępny z każdego miejsca na świecie,
- standard technologiczny wypróbowany przez wiele firm na świecie,
- zaprojektowany i poukładany proces sprzedaży,
- przemyślany podział na leady, konta, kontakty,
- łatwa możliwość rozbudowy o dwukierunkową komunikację z aplikacjami Google i social media,
- praca w grupie w ramach darmowego pakietu,
- reseller i wsparcie techniczne w Polsce.
WADY Zoho CRM
- niepełne tłumaczenia na język polski,
- brak komunikacji do Kalendarza (terminy) i Gmaila (kontakty),
- brak możliwości pobierania leadów z social media (Facebook),
- przemieszanie nowoczesnych technologii z technologiami sprzed 10 lat (AJAX vs refresh),
- brak aplikacji mobilnej dla Windows Mobile / Windows Phone,
- trudna obsługa.
Podsumowanie
- Nazwa programu: Zoho CRM (element Zoho Suite).
- Cena: darmowy do 10 użytkowników.
- Witryna: crm.zoho.com
- Polski reseller i support: biznespakiet.pl
- Liczba zdobytych punktów: 53 procent (tabela poniżej)