Jak rozliczyć sklep internetowy? Czy firmową stronę WWW można wrzucić w koszty?

Jak poprawnie rozliczyć wykonanie sklepu online? W jaki sposób zamortyzować wykonaną przez agencję stronę WWW? Co powinno się znaleźć w umowie wykonania strony WWW, żeby nie ponosić nieprzewidzianych kosztów związanych na przykład z zabezpieczeniem witryny? Oto odpowiedź na te pytania. Zacznijmy od końca:

Co warto umieścić w umowie wykonania sklepu online / strony WWW?

W umowie dotyczącej wykonania sklepu internetowego lub firmowej witryny WWW koniecznie trzeba zawrzeć informacje o:

 • licencjach na zdjęcia (własne, zakupione zewnętrznie),
 • licencjach na szablon sklepu z przekazaniem pełni praw autorskich,
 • licencjach na silnik (oprogramowanie) sklepu z przekazaniem pełni praw autorskich bądź nie,
 • przekazaniu pełni praw autorskich do projektu Zleceniodawcy,
 • przekazaniu pełni praw autorskich do oprogramowania na rzecz zleceniodawcy LUB informacje o licencji, na jakiej oprogramowanie jest wykorzystywane,
 • gwarancji,
 • czasie usuwania błędów i karach za ich nieusunięcie (tzw. SLA, service level agreement),
 • uzgodnienia dotyczące aktualizacji oprogramowania i rozliczenia za takowe (w ramach gwarancji / usługi serwisowej / …).

Jak rozliczyć sklep internetowy?

Wykonanie sklepu internetowego lub firmowej witryny WWW nie będzie kosztować mniej niż 3 500 zł, o ile ma to być usługa wysokiej jakości. W takiej sytuacji mamy więc do czynienia z nabyciem praw autorskich lub licencji do produktu.

>>> ZOBACZ TEŻ: Nowy Internet LTE dla Firm w Orange za 24,99 zł – czy warto wybrać [LICZYMY]

Licencja na produkt (jeśli stanowi część kosztów) podlega ewidencji. Sam produkt – firmowa strona WWW, firmowy sklep internetowy – musi być amortyzowany przez co najmniej 24 miesiące z miesięczną stawką amortyzacji wynoszącą 4,16 proc. wartości produktu.

Faktura za koszty, oprócz licencji i grafik, powinna oczywiście zawierać usługę wykonania całości.

Podstawa prawna: interpretacja IBPBI/2/423-1009/14/CzP

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , ,
 • Frędzel

  To nie jest prawda. Nabycie strony nie jest rownoznaczne z nabyciem licencji. Często jest to zwykła usługa wykonana z materiałów powierzonych przez zlecającego oraz ogólnodostępnych rozwiązań, do których wykonawca nie ma żadnych praw autorskich ani majątkowych, więc jedyne co może sprzedać, to usługę ich wdrożenia.

  • Bardzo dziękuję za tę dodatkową informację. Oczywiście w sytuacji, w której umowa jest tylko umową wdrożeniową, wtedy zwykle dotyczy usługi wdrożenia na podstawie powierzonych materiałów – za które wdrożeniowiec ponosi tylko ograniczoną odpowiedzialność. Jednak firmy powinny być tutaj wyjątkowo czujne.