Jaki CRM do małej firmy? A MOŻE… Dynamics CRM (część 1/2)

Oto drugi odcinek cyklu „Jaki CRM do małej firmy? A może…” Po prostym, przejrzystym JellyCRM bierzemy na warsztat produkt z drugiego końca skali: Dynamics CRM. Dynamics CRM jako CRM dla małej firmy sprawdzi się nieźle, ale jego właściwa nisza to firmy średnie i większe, które dynamicznie się rozwijają i bez problemu osiągają miesięczne obroty na poziomie setek tysięcy złotych. W 2014 roku do obsługi działów B2B wybrała go na przykład Netia.

W skrócie

Dynamics CRM jest rozwiązaniem przeznaczonym do profesjonalnych zastosowań. Jego zakup sprawdzi się w firmie, w której zespół sprzedażowy liczy przynajmniej 8-9 handlowców.

Podsumowanie

 • Nazwa programu: Microsoft Dynamics CRM
 • Cena: 249 euro za 5 użytkowników / mies.
 • Witryna programu: Dynamics CRM
 • Najlepszy w Polsce integrator: Netwise.pl
 • Kanał na YouTube: Microsoft Dynamics
 • Nasza ocena: … [zostanie opublikowana po zakończeniu prac nad artykułem]

Dynamics CRM – opinie i referencje

Dynamics CRM ma klientów w Polsce w każdej branży. Do największych wdrożeń należą wdrożenia w firmach:

 • Inter cars,
 • dotpay,
 • Netia.

Już sam rozmiar i znajomość powyższych marek sugeruje, kto jest docelowym odbiorcą Dynamics CRM. Partnerzy (wdrożeniowcy) CRM-a Microsoftu deklarują, że tak naprawdę z Dynamicsa może skorzystać nawet firma jedno- czy dwuosobowa, ale z naszego doświadczenia wynika, że rozwiązanie nie jest optymalne.

Jaki CRM dla małej firmy - A MOŻE Dynamics CRM. Moduły CRM-aDlaczego? Tak małe firmy (do 5 pracowników) potrzebują bardzo dużej elastyczności, głębokiej integracji z portalami społecznościowymi, niskich kosztów wdrożenia. Dynamics CRM jest elastyczny, ale jego integracja z portalami społecznościowymi następuje powoli, a koszty wdrożenia rozpoczynają się od około 16-20 tysięcy złotych za samą pracę inżyniera, nie licząc kosztów licencji.

Dla małej firmy mogą być to bajońskie sumy. Dlatego dobrze jest traktować Dynamics CRM jako propozycję dla MŚP.

Dynamics CRM – funkcje

Dynamics CRM jest produktem bardzo elastycznym. Paradoksalnie, to jego wada i zaleta jednocześnie. Elastyczność sprawia, że do wdrożenia niezbędny jest inżynier, który po wywiadzie w firmie skonfiguruje lejek sprzedażowy, zintegruje CRM-a z pocztą, uruchomi szablony e-maili i umów, przeprowadzi podstawowe szkolenie…

https://youtu.be/QsLIyW97KkQ

CRM Microsoftu wita użytkownika klasycznym lejkiem sprzedażowym, który w polskiej wersji nosi nazwę… Potoku sprzedaży.

To dobre rozwiązanie, szczególnie dla firm, w których rotacja w działach sprzedaży jest duża. Handlowiec natychmiast widzi, ile wirtualnych pieniędzy powinno być na którym z etapów, żeby jego praca przynosiła wymierne efekty.

Testowa, 30-dniowa wersja Dynamics CRM posiada aktywne wszystkie moduły CRM-a:

Z marszu można uruchomić proces sprzedaży, ponieważ został już wstępnie zaprojektowany. Od samego początku otrzymujemy ekrany (pojemniki), w których znajdują się:

 • Spis potencjalnych klientów, odpowiednik bazy zimnych leadów.
 • Spis szans sprzedażowych, czyli odpowiednik bazy ciepłych i gorących leadów.
 • Aktywny prosty proces sprzedażowy: Baza zimnych leadów -> ciepły lead (szansa sprzedażowa) -> Wygrana (sprzedaż) lub Przegrana.
 • Moduł raportowania.

W zależności od profilu firmy i liczebności poszczególnych działów, różne moduły będą rzadziej lub częściej wykorzystywane.

Nie bój się interfejsu użytkownika

Twórcy wszystkich CRM-ów borykają się z tematem tłumaczenia anglosaskich terminów z procesu sprzedaży. Microsoft przykładał zawsze wielką wagę do lokalizacji swoich produktów, ale „potok” na określenie „lejka” wygląda jak nie do końca jasne nawiązanie.

Użytkownik może mieć wrażenie chaosu na ekranie, uzasadnione zresztą. Liczba obiektów na ekranie i napisów (niektóre pisane są fontem o wielkości 8 punktów!) potrafi przytłoczyć:

Jaki CRM dla małej firmy - Dynamics CRM. Przypisanie leadu
Dynamics CRM. Spróbuj szybko wskazać pola, które należy uzupełnić i gdzie kliknąć, żeby przejść dalej.

Ten atak treścią staje się jednak zrozumiały, gdy dostrzeżemy, jak bardzo CRM próbuje nam tutaj pomagać w procesie sprzedaży. Zwróć uwagę na napis blisko lewego dolnego rogu: „Sprzedaż spada wśród młodszych klientów”. Dynamics CRM usiłuje na jednym ekranie ukazać wszystko, co może być istotne w procesie oceny i obsługi potencjalnego klienta.

Nie zmienia to faktu, że rola inżyniera jest tutaj trudna do przecenienia. Warto poprosić go, żeby wyłączył nadmiarowe moduły.

Dynamics CRM – uprawnienia, role

Microsoft we wszystkich swoich produktach posiada bardzo przemyślany poziom ról i uprawnień użytkowników. Powiedzmy to sobie otwarcie: model, który w małej firmie (do 50 pracowników) będzie zbyt skomplikowany.

W przeciwieństwie do JellyCRM, gdzie istnieją trzy z góry przedefiniowane role, w Dynamics CRM można definiować uprawnienia w zależności od roli w firmie, od chęci udostępniania strategicznych danych, od definicji pól.

Dynamics CRM 2015 zintegrowany jest bezpośrednio z Office 365, dlatego użytkownikami zarządza się nie z poziomu CRM-a, a z poziomu konsoli administracyjnej Office 365. Oczywiście proces nie może być zbyt prosty, bo firmy nie poszukiwałyby wykształconych informatyków, a informatycy nie poszukiwaliby drogich szkoleń.

Dynamics CRM - dodawanie użytkownikówMicrosoftowi należy się tutaj autentyczny podziw za umiejętność wyważonego budowania relacji i przywiązywania klienta do siebie!

Dynamics CRM – cena

Opisywana przez nas edycja Dynamics CRM to Dynamics CRM Online – Wersja profesjonalna. W tej wersji można kupić minimalnie 5 licencji użytkownika w cenie 49,8 euro miesięcznie. Daje to 249 euro miesięcznie w wariancie nasyconym profesjonalnymi funkcjami profilowania i zarządzania projektem, ale z podstawowymi tylko elementami interakcji społecznościowych.

Dynamics CRM - ile kosztuje

 

>>> Ciąg dalszy w części 2

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Tagi: , , , , , , , , , ,