Jaki laptop do 1500 zł. Trzy propozycje mojafirma.tv na notebooka do pracy

Jaki laptop do 1 500 zł do pracy kupić? Mojafirma.tv przygotowała zestawienie czterech modeli, które są godne uwagi i oferują doskonały stosunek możliwości do ceny. Trzy z nich to laptopy poleasingowe, używane: Lenovo ThinkPad T420, Dell Latitude E6420 oraz HP Elitebook 8460P.

Czwarty to laptop jest nowy, miał swoją premierę w 2015 roku. To HP 15-ac033nw, który kosztuje niecałe 1500 zł netto. Uczynimy z niego sprzęt porównawczy dla naszych używanych, starych laptopów z 2011 roku.

 

 

Wstęp

W artykule postawiłem sobie za cel zestawienie współczesnego, nowego laptopa za 1500 zł netto oraz trzech używanych, poleasingowych notebooków w zbliżonej cenie. Przez porównanie ich parametrów usiłowałem dowieść, że w małych firmach, przy bardzo ograniczonym budżecie, warto rozważyć zakup sprzętu używanego.

Szczególnie, że w większości wypadków będzie tańszy i lepszy niż nowy laptop do 1500 zł.

Trzy wymienione poleasingowe laptopy należą do kategorii laptopów biznesowych. To oznacza, że w momencie premiery na rynku oferowały doskonałą wydajność i świetne wyposażenie. Oczywiście w cenie premium, czyli od około 4 000 złotych netto.

Jaki laptop do pracy do 1500 zł i dlaczego akurat model biznesowy

Laptopy biznesowe w stosunku do klasycznych mają następujące zalety:

 • matowe matryce, które ułatwiają pracę w mocnym świetle (słońcu),
 • wzmocnione szkielety lub obudowy, które są bardziej odporne na uszkodzenia,
 • wzmocnione zawiasy,
 • wydajniejsze, nowocześniejsze procesory,
 • większą ilość pamięci RAM,
 • szybsze dyski twarde lub SSD,
 • pojemniejsze baterie, które dłużej utrzymują laptopa przy życiu,
 • lepsze moduły WiFi i wyższą czułość dzięki dopracowanemu układowi anten,
 • zintegrowane modemy 2G/3G.

Jednak komputery przeznaczone dla biznesu mogą mieć też szereg cech, które podnoszą ich cenę niekoniecznie zwiększając użyteczność w małej firmie czy w domu. Wśród tych cech wymienić należy:

>>> ZOBACZ TEŻ: Jaki CRM do małej firmy

 • obecność portu VGA i DisplayPort, brak HDMI,
 • brak wydajnych modułów graficznych 3D do gier,
 • zbędne sloty rozszerzeń ExpressCard,
 • czytniki linii papilarnych,
 • zintegrowane modemy analogowe.

Laptopy stare vs laptop nowy do 1500 zł

Wszystkie wymienione w zestawieniu oraz widoczne w tabelce [NA DOLE] poleasingowe laptopy posiadają procesory Core i3, i5 lub i7 drugiej generacji. Ich cechą wspólną jest również spora grubość, niezła bateria oraz matryca o przekątnej 14 cali.

Charakterystyczny jest także trackpoint, rozpoznawalny szczególnie przez miłośników marki Lenovo. Standardem dla laptopów biznesowych jest podświetlenie klawiatury oraz maksymalne odsunięcie portów na tył urządzenia – żeby użytkownik nie plątał się w kablach podczas operowania myszką.

Nowy laptop dla odmiany ma większą, błyszczącą matrycę, pojemny dysk (1 TB), szybszą zintegrowaną kartę graficzną oraz dodatkowy moduł graficzny Radeon R5 do gier. Jego obudowa to ładnie wykończony plastik, w przeciwieństwie do starszych braci, którzy mają obudowy metalowe lub kompozytowo-plastikowe.

Poleasingowy laptop do 1500 zł zwykle ma szybkie Core i5-2420M. Nowy: słabe Core i3 czwartej generacji

W modelach poleasingowych najczęściej natkniemy się na model Core i5-2520M lub Core i5-2540M.

Jak wypada on w stosunku do najnowszego Core i3? Dzięki wyższej częstotliwości taktowania stary Core i5 będzie szybszy niż nowoczesny Core i3. Core i5-2520M pracuje nominalnie z zegarem 2,5 GHz, podczas gdy Core i3-4005U ma bazową częstotliwość równą 1,7 GHz. Dopiero Core i3-4150 bez problemu pokonuje stare Core i5.

Poleasingowy laptop do 1500 zł może mieć lepszy dysk, ale…

W wymienionych w tabelce komputerach montowane były dyski HDD o szybkości obrotowej 7200 obrotów na minutę i pojemności przynajmniej 250 GB. Modele z dyskami o szybkości obrotowej 5400 rpm były niedostępne.

Jeśli w zestawie uchował się tego rodzaju dysk, będzie on szybszy niż HDD w nowym laptopie, w którym szybkość obrotowa to 5400 obrotów na minutę.

Jednak uwaga! Niektóre firmy pozbywając się sprzętu zachowują lub niszczą twarde dyski. Dlatego poleasingowe modele mogą mieć najtańsze, najgorsze HDD o pojemności 80 albo 160 GB i szybkości obrotowej 5400 rpm.

Koszt upgrade’u poleasingowego laptopa do HDD 7200 1 TB: 280 zł netto
Koszt upgrade poleasingowego laptopa do SSD 256 GB: 380 zł netto

Jaki laptop do 1500 zł będzie miał lepszą baterię?

Laptopy biznesowe powinny działać zarówno w firmie, jak i w podróży. Dlatego bardzo często wyposażane są w 6- lub 9-komorowe baterie o wysokich pojemnościach. Akumulator notebooka wprowadzonego do sprzedaży w 2011 roku nie ma za sobą więcej niż 500-600 cykli ładowania/rozładowania.

Jeśli wziąć pod uwagę poziom zaawansowania w produkcji ogniw w 2011 roku, można się spodziewać, że akumulator takiego laptopa będzie miał przynajmniej 40 procent swej pierwotnej pojemności. Co oznacza przynajmniej 1 godzinę pracy na baterii.

A jeżeli będziemy mieli szczęście i trafimy na model, który nie był zbyt intensywnie eksploatowany lub, przeciwnie, był eksploatowany tak mocno, że w trakcie zmieniono mu baterię, możemy spodziewać się nawet 80-90 procent fabrycznej pojemności:

Bateria w laptopie poleasingowym
Akumulator w laptopie Lenovo ThinkPad T410. W 5-letnim laptopie akumulator ma ciągle 89 procent pierwotnej pojemności

To oznacza 1,5-2 godziny spokojnej pracy bez zasilania.

W wypadku nowych laptopów sama pojemność baterii nie wystarczy do sensownego wyciągania wniosków o czasie pracy laptopa bez zasilania. Większe wentylatory, mocniejsze karty graficzne i lepsze matryce pobierają więcej mocy.
Koszt zakupu nowej baterii do poleasingowego laptopa: od 200 zł netto

Używany laptop do 1500 zł może mieć lepsze WiFi

W domach królują obecnie routery WiFi, które pracują w standardzie 802.11 a/b/g/n. Najnowszy standard 802.11 ac jest drogi i przyjmuje się powoli.

Dlatego starsze poleasingowe laptopy, w których montowano wydajne układy 802.11 a/b/g/n powinny pozwalać na szybszą transmisję danych niż modele nowe. Będą również bardziej odporne na zakłócenia.

Dzieje się tak głównie z racji faktu, że laptopy biznesowe z 2011 roku wyposażano często w maksymalną liczbę anten do obsługi sieci bezprzewodowej: trzy. W modelach przeznaczonych na rynek konsumencki bywa różnie. W tanich wersjach urządzeń będą to zwykle tylko dwie anteny.

Laptop do 1500 zł słabo sprawdzi się w grach

Biznesowe laptopy zwykle wyposażane są w zintegrowane układy graficzne Intela oraz słabej jakości matryce. To efekt żelaznej konsekwencji, zgodnie z którą laptop biznesowy ma służyć do pracy, również z dala od gniazdka zasilania.

Tymczasem gry potrzebują dobrych, mocno podświetlonych, błyszczących matryc LCD oraz zewnętrznych modułów graficznych Nvidia albo Radeon. W firmie są to elementy zbędne. Jeśli jednak notebook do 1500 złotych ma funkcjonować również jako domowe centrum rozrywki, warto przyjrzeć się innym modelom.

Jaki laptop do 1500 zł do firmy – TABELA

Najpoważniejsze wady urządzeń poleasingowych

W artykule staramy się raczej chwalić urządzenia poleasingowe za ich lepszy stosunek możliwości do ceny niż w wypadku urządzeń nowych. Jednak podczas zakupu warto pamiętać, że sprzęt, który był już kiedyś używany:

 • nie zawsze posiada legalny system operacyjny,
 • mógł zostać poddany odświeżaniu, co oznacza, że ktoś go rozebrał i złożył, co z kolei oznacza, że może skrzypieć,
 • może być składakiem,
 • może posiadać niepolską klawiaturę,
 • może mieć bardzo zużytą baterię,
 • może mieć zużyte zawiasy, co uniemożliwi pracę na nim w autobusie czy pociągu,
 • może wreszcie pochodzić z kradzieży.

Podsumowanie

Spośród prezentowanych przez nas modeli najlepiej prezentuje się Dell Latitude E6420. Wygląda profesjonalnie, ale nowocześnie. Jest dobrze wyposażony i jako jedyny ze starych modeli posiada uniwersalny port HDMI. Atrakcyjna jest również jego cena, która w przypadku poleasingowych modeli rozpoczyna się od około 900 złotych. Duża liczba urządzeń tego typu na rynku oznacza spore zasoby części.

Uniwersalny, klasyczny design mają również ThinkPad T420 oraz EliteBook 8460P. Niestety, ThinkPady praktycznie zawsze będą droższe od swoich konkurentów z HP i Della, ponieważ mają swoich zwolenników, którzy doceniają ich ponadczasową konstrukcję.

Nasz model porównawczy, nowy laptop HP 15-ac033nw, jest zdecydowanie ładniejszy niż laptopy poleasingowe. Ma też większą matrycę (15,6 cala) oraz dobrą kartę graficzną. Jednak słabszy procesor może sprawić, że nada się bardziej do grania niż do poważniejszych prac firmowych.

Wszystkie podane w artykule ceny to ceny netto.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

 

 

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,