Skuter 125 – jaki wybrać na firmę? SPRAWDZAMY markę Kymco

Skuter o pojemności do 125 cm3 to efektywne i szybkie narzędzie do poruszania się w mieście. Jeśli skuter wykorzystywany jest do prowadzenia działalności gospodarczej, może być w całości zakupiony na firmę. Dlatego postanowiliśmy przygotować zestawienie ciekawych modeli do zakupu na firmę. Kliknij i ZOBACZ WIĘCEJ:

Każdy z poniższych skuterów ma nieco inne cechy i funkcje, różne są także ich ceny. Jako pierwszą marką z cyklu „skuter na firmę” rozpatrzymy wybrane modele Kymco.

Kymco Agility City 125 - skuter podczas jazdySkuter na firmę, czyli zakup pojazdu w działalności gospodarczej – wstęp

Skuter (tak jak samochód czy rower) może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji jego zakup uznaje się za koszt uzyskania przychodu (art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), który można rozliczyć w ramach prowadzonej firmy.

Jak rozliczyć skuter w firmie

Jeśli skuter kosztuje mniej niż 3 500 zł netto (a nie dotyczy to żadnego nowego skutera o pojemności 125 centymetrów sześciennych), właściciel firmy nie ma obowiązku ujmowania go w ewidencji środków trwałych. Skuter jest kwalifikowany jako „pozostałe wydatki” (kol. 13 KPiR).

Jeżeli natomiast skuter kosztuje więcej niż 3 500 zł netto, kwalifikuje się jako środek trwały firmy. Oznacza to, że musi być rozliczony w ramach comiesięcznych amortyzacji.

>>> ZOBACZ TEŻ: Skuter na firmę i odliczenie VAT. Czy można i jak to zrobić?

Jednak nawet w przypadku sporadycznego wykorzystywania w celu prowadzenia działalności, zakup skutera na firmę pozwala na odliczenie przynajmniej 50 procent VAT od paliwa – dlatego właśnie w każdej jednoosobowej działalności gospodarczej warto rozważyć zakup takiego pojazdu.

Skuter na firmę nr 1: Kymco Agility City 125. Cena: 5 285 zł netto


Kymco Agility City 125 to jedna z najtańszych propozycji w ofercie tajwańskiego producenta. W detalu skuter kosztuje 5 285 zł netto, ale od tej ceny bez większych problemów można uzyskać niewielką zniżkę.

Agility City 125 ma przyjemną dla oka, muskularną sylwetkę. Spodoba się nawet tym, którzy nie są miłośnikami skuterów. Choć jego brat-bliźniak, Agility City 16+, skierowany jest raczej do młodzieży, na Agility City 125 świetnie będzie wyglądać zarówno opalona nastolatka, jak i trzydziestolatek w garniturze.

Silnik i spalanie

Skuter ma 4-suwowy silnik o pojemności 125 centymetrów sześciennych, zasilany gaźnikiem, chłodzony powietrzem. Zbiornik paliwa ma pojemność 6 litrów.

Skuter czy motocykl do firmy?

W polskim prawie termin „skuter” nie istnieje. Nazwa „skuter” nie określa bowiem żadnych szczególnych parametrów pojazdu oprócz jednej: możliwości siedzenia na nim ze złączonymi nogami, a nie okrakiem. Skuter może być zarówno motorowerem, jak i motocyklem. O wszystkim decyduje pojemność silnika: do 50 centymetrów sześciennych skuter będzie miał w dowodzie rejestracyjnym słowo „motorower”, powyżej 50 cm3 będzie tam już słowo „motocykl”. W artykule zajmujemy się więc motocyklami o pojemności 125 centymetrów sześciennych, które posiadają przestrzeń na nogi.

Gaźnikowa konstrukcja ma to do siebie, że poddaje się łatwym modyfikacjom. Można osłabić silnik, ale zmniejszyć spalanie, można też zwiększyć moc i prędkość maksymalną, ale oczywiście kosztem większego spalania.

Kymco Agility City pali około 3,5-4 litrów na 100 kilometrów, co oznacza, że zbiornik wystarczy na około 150-180 kilometrów jazdy.

Przydatne w mieście

Skuter idealnie nadaje się do przeciskania się w miejskich korkach, ponieważ jego szerokość wynosi zaledwie 74 cm. Maksymalna moc (7,5 KM) sprawia, że jego właściciel jako pierwszy wystartuje spod świateł. Prędkość maksymalna w zależności od ustawień gaźnika powinna wahać się między 90 a 110 km/h, co w zupełności wystarczy do sprawnego przemieszczania się w miastach.

Ważnym elementem wyposażenia skutera jest gniazdo zapalniczki samochodowej zamontowane w przednim schowku. Gniazdo pozwala na swobodne ładowanie komórki podczas jazdy.

Istotne są też hamulce tarczowe na obu kołach. Przy prędkości maksymalnej oscylującej w okolicy 100 km/h możliwość szybkiego zatrzymania się może decydować o życiu właściciela skutera.

Skoro jesteśmy przy kołach: obydwa mają 16 cali średnicy, dlatego poradzą sobie z typowymi miejskimi dziurami.

Wady

Rozczarowaniem na pewno jest rozmiar schowka pod siedzeniem skutera. Nie zmieści się w nim kask szczękowy, laptopa większego niż 12 cali też w nim nie upchniemy.

Podsumowanie

Kymco Agility City 125 wydaje się wprost stworzony do poruszania się po mieście. Wygląda bardzo rasowo, jest szybki, a wykorzystanie gaźnika pozwala na dostosowanie go do własnych potrzeb (mniejsze spalanie kontra większa moc).

Dzięki atrakcyjnej cenie może stać się ciekawą alternatywą do samochodu.

Skuter na firmę nr 2: Kymco People One 125i, cena: 7 309 zł netto


Kymco People One 125i w zestawieniu bardzo się wyróżnia. Jego wygląd to mariaż nowoczesności i klasyki przyprawiony szczyptą minimalizmu. Sylwetka skutera w żadnym wypadku nie przyćmi wyglądem swojego właściciela, a raczej podkreśli jego dobry gust niczym dyskretny zegarek Szturmańskie na nadgarstku. Pasuje do jeansów i garnituru.

Cena Kymco People One 125i to 7 309 zł netto.

Silnik i spalanie:

Silnik ma pojemność 125 centymetrów sześciennych i moc 9,5 KM. Jest 4-suwowy, chłodzony powietrzem. Literka „i” w nazwie oznacza, że silnik posiada elektroniczny wtrysk. W porównaniu do gaźnika to wada i zaleta jednocześnie. Wada, ponieważ silnik znacznie trudniej zmodyfikować do ekonomicznej lub szybciej jazdy, a słaby akumulator może całkowicie unieruchomić nasz pojazd.

Zaletą elektronicznego wtrysku jest lepsze zestrojenie systemu napędowego. Przy stałej jeździe silnik będzie bardziej ekonomiczny niż gaźnikowy, przy jeździe „wyczynowej” będzie miał lepsze osiągi. Spalanie w Kymco People One 125i mieści się w przedziale 2,7-3,1 litra w zależności od stylu jazdy, co oznacza, że zbiornik paliwa o pojemności 5,6 litra powinien wystarczyć na około 150-180 kilometrów jazdy.

Skuter kontra komunikacja miejska

Agility City 125 i People One 125i pozwalają zatem na przejechanie 100 kilometrów w cenie 13,5-20 zł i w czasie około 2 godzin, w zasadzie niezależnie od poziomu zatłoczenia miejskich arterii. Biorąc pod uwagę średnią szybkość przemieszczania się komunikacji miejskiej (ok. 25 km/h), do pokonania tej odległości w Warszawie potrzebowalibyśmy 4 godzin, czyli 3 biletów w cenie 4,4 zł i jednego w cenie 3,4 zł. Oznacza to, że koszty w obu przypadkach są zbliżone. Na korzyść skutera przemawia krótszy czas podróży, na korzyść komunikacji miejskiej – niższe koszty przy biletach okresowych, ochrona przed warunkami atmosferycznymi i większe bezpieczeństwo.

Przydatne w mieście

People One 125i jest o 5 centymetrów węższy niż jego tańszy brat, a elektroniczny wtrysk zapewnia mu lepsze osiągi w domyślnej konfiguracji. Koła o średnicy 16 i 15 cali (odpowiednio: przód i tył) pozwalają na wygodną jazdę po miejskich dziurach.

Wady:

Jak wspomnieliśmy na początku, People One 125i to zakup dla miłośników klasyki, którzy potrzebują nowoczesnych rozwiązań pod maską (elektronicznie sterowany wtrysk paliwa), a nieszczególnie zależy im na wodotryskach. W skuterze zrezygnowano z praktycznie wszystkich bonusów w rodzaju gniazdka ładowania, zegarka w liczniku, a nawet hamulca tarczowego z tyłu.

W zamian otrzymujemy solidną konstrukcję z nowocześniejszym silnikiem, w której nawet nie za bardzo ma się co psuć.

Podsumowanie

Kymco People One 125i obok Like 125 to najwęższy i niemal najkrótszy skuter z silnikiem o pojemności 125 cm3 w ofercie tajwańskiego producenta. Przejedzie wszędzie tam, gdzie zmieści się też rowerzysta, a mocny silnik pozwoli mu na spokojne osiągnięcie 90-100 km/h.

[Ten model wybrał autor niniejszego artykułu jako swój podstawowy środek transportu w mieście – przyp. ŁB]

Skuter na firmę nr 3: Kymco Downtown 125i, cena od 11 057 zł netto


Kymco Downtown 125i pozycjonowany jest jako konkurent m.in. modelu Suzuki Burgman. Dlatego skuter wygląda znacznie poważniej niż Agility City 125. Jego muskularność i rozmiary obiecują wygodę przy dłuższych podróżach, bardziej basowy gang silnika zapowiada lepsze osiągi.

I obietnicy dotrzymuje!

Cena Kymco Downtown 125i w wersji bez ABS to 11 057 zł netto, w wersji z ABS – 12 187 zł netto.

Warto wiedzieć, że model Downtown 300i po drobnych modyfikacjach sprzedawany jest również jako model Kawasaki J300.

Silnik i spalanie

Kymco Downtown 125i wyposażony jest w 1-cylindrowy, 4-suwowy silnik chłodzony cieczą o pojemności 125 centymetrów sześciennych i mocy 15 KM. To graniczna wartość dla skuterów kierowanych przez osoby posiadające wyłącznie prawo jazdy kategorii B.

Kymco Agility City 125 i Kymco People One 125i ważą odpowiednio 123 i 124 kilogramy. Downtown jest o ponad 50 kilogramów cięższy, waży 176 kg. Tak duża masa przekłada się na spalanie, na mniej niż 3,6 litra na 100 kilometrów nie mamy co liczyć nawet przy oszczędnej jeździe. Nie jest to też skuter dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Gdy skuter się przechyli lub upadnie, trzeba naprawdę dużej siły, żeby postawić go do pionu.

Kymco – co to za firma?

Kymco to położony na Tajwanie chiński producent motorowerów i motocykli, który do 1963 roku stanowił część Hondy. Kymco jest piątym producentem jednośladów na świecie, w tym dostawcą pojazdów i podzespołów do takich firm jak BMW czy Kawasaki.

 

Polski dystrybutor Kymco: kymco.pl

Większe spalanie nie jest jednak aż tak bolesne, jeśli wziąć pod uwagę, że skuter ma zbiornik o pojemności aż 12,5 litra. Większy zasięg idzie w parze z bardzo dobrymi osiągami: Downtown 125i bez problemu pozostawia z tyłu mniejsze skutery o pojemności 125 cm3. W trasie z jedną osobą skuter powinien osiągnąć 120-130 km/h.

Przydatne w mieście

Skuter jest dłuższy (2,2 m) i szerszy (81,5 cm) niż opisywane wcześniej skutery, dlatego w mieście jego największą zaletą jest szybkość i ładowność. Może służyć jako środek transportu dla dwóch osób dojeżdżających spod miasta.

Gniazdo zapalniczki, najlepsze w zestawieniu hamulce i twardsze zawieszenie sprzyjają nawet dłuższym podróżom. Duży schowek pod siedzeniem pozwoli na przewiezienie dwóch toreb z laptopami.

Wady

Kymco Downtown 125i jest największym pojazdem w całym zestawieniu. Idealnie sprawdzi się, gdy nasza trasa dojazdu nie przebiega przez najściślejsze, najbardziej zakorkowane centrum miasta. Duża szerokość w ciaśniejszych ulicach może zmusić nas do poruszania się z szybkością pojazdów w korku, co błyskawicznie może zniwelować zalety posiadania skutera.

Podsumowanie

Kymco Downtown 125i to dobry wybór dla użytkownika, którego podróże służbowe często przebiegają poza miastem. Duża moc pozwala na szybkie i wygodne przemieszczanie się między metropoliami, a spory zbiornik paliwa i schowek dodatkowo ułatwiają podróże.

Kymco – warunki gwarancji

W przypadku skuterów o pojemności 125 centymetrów sześciennych, Kymco oferuje ciekawe warunki gwarancji. Każdy właściciel skutera otrzymuje 2 lata gwarancji na pojazd bez limitu przebiegu kilometrów, oczywiście pod warunkiem wykonywania regularnych przeglądów w autoryzowanym serwisie. Jak dowiedzieliśmy się u autoryzowanego dostawcy Kymco, dotyczy to również skuterów kupowanych na firmę.

Koszty przeglądów zależą od modelu skutera i wahają się w przedziale od 180 do 300 złotych.

[Głosów:5    Średnia:3.8/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  • Klamerka

    Fajnie wygląda ten Kamyk, ale sam wybrałbym raczej Falcon 2T od Bartona. Na pewno lepiej wygląda:) Wcześniej jeżdziłęm na Orlando z tej samej firmy i dobrze to wspominam, nic nie szwankowało a jeździło się przyjemnie. No i miał 2 hamulce tarczowe. Falcon jest z tej samej fabryki więc też nie powinno być kłopotu.

    • Dziękuję za sugestię. Mam bardzo złe doświadczenia z chińskimi skuterami, sporo też rozmawiałem z dostawcami pizzy, chińskiego jedzenia i temu podobnymi firmami na terenie Warszawy. Praktycznie nikt, kto przyznawał się do sprawdzenia TCO (total cost of ownership, całkowite koszty użytkowania), nie decydował się na chińskie produkty. Jak mi mówiono, pojazdy okazywały się zbyt niepowtarzalne i bardzo awaryjne. Osobiście potwierdzam – Kymco okazało się tutaj wspaniałym wyjątkiem, zapewne z racji rodowodu. 🙂

  • Bartek

    Ja mam Kymco People GT 125i i bardzo sobie chwale polecam strone o skuterze Kymco People GT 125i http://www.kymco.warszawa.pl/