Jak sprzedawać na Facebooku [część 2/2]

Czy można sprzedawać na Facebooku? Czy to się udaje? A może Facebook jest miejscem, w którym warto prowadzić wyłącznie komunikację marketingową? Oto druga część artykułu o skutecznej sprzedaży na Facebooku, w której zestawiam doświadczenia e-commerce’u Cudaki Przytulaki, naszych przyjaciół i Klientów:

6. Nie spamuj, nie żebraj o lajki, miej na siebie pomysł

Masz fanpage na Facebooku, chcesz sprzedawać i… ruch w interesie się nie kręci? Nic nowego: reklama dźwignią handlu. Musisz zainwestować w reklamę, żeby ludzie do ciebie przyszli i wybrali coś dla siebie.

>>> Darmowa baza danych firm. Ściągnij i korzystaj za darmo

Skup się na mało inwazyjnych metodach komunikacji: wykorzystaj zwykłe reklamy na Facebooku, powiedz o firmie znajomym, wydrukuj ulotki i rozdaj je we właściwym miejscu. Na przykład jeśli masz sklep z zabawkami, to na placu zabaw, a jeśli e-commerce z artykułami zoologicznymi, to lepiej w miejscu, gdzie ludzie spacerują rano z psami.

Gdy już kula śniegowa ruszy, nie opędzisz się od klientów.

Jak zdobyć Klientów na Facebooku - PRAWDZIWA HISTORIA Cudaki Przytulaki7. Przemyśl, czy potrzebujesz konkursów

Konkurs na Facebooku nakręca fanów, pozwala zdobyć ich większa liczbę. Nie jest jednak uniwersalny. Z pewną znaną marką zrobiliśmy konkurs, w którym do zdobycia było dosłownie kilka wysokiej jakości smartfonów. Chcieliśmy zdobyć fanów i udało się!

>>> ZOBACZ TEŻ: Jak zdobyć Klientów, a nie lajki – cz. 1/2

Udało nam się trafić w grupę docelową: ten smartfon budził zainteresowanie ludzi, którzy byli zainteresowani również nami. Chociaż sami o tym nie wiedzieli.

iPhone 5 foto Allegro

Identyczny konkurs przy następnej premierze, około 1,5 roku później, okazał się niewypałem. Facebook ograniczył zasięg postów, a konkursy robili już wszyscy. To co wcześniej powodowało zachwyt, teraz wyglądało dość przeciętnie.

Pierwszy konkurs udał się świetnie: był świeży, unikalny, miał wystrzałową nagrodę. Drugi udał się umiarkowanie dobrze, ponieważ był wtórny.

8. Działaj konsekwentnie

Tutaj nie będę się rozpisywał: po prostu inwestuj w Facebooka swój czas. Nie pozwól ludziom o sobie zapomnieć. Możesz publikować raz dziennie, możesz regularnie raz na tydzień, ale niech oni o Tobie pamiętają. Ciesz się z tego, że masz dziesięciu fanów, stu, tysiąc. Dziel się ciekawymi artykułami. Żeby pamiętali:

Tysiąc fanówPamiętaj, że „co trzy dni” to nie jest regularnie. Ludzie nie mają takiego cyklu w życiu, który trwa trzy dni. Ludzie mają cykl dobowy („Znowu trzeba wstać do pracy!”), tygodniowy („Znowu poniedziałek!”), słaby miesięczny („Wreszcie wypłata!”), słaby roczny („Nie lubię Wielkanocy!”).

Znacznie lepiej jest publikować coś dwa razy w tygodniu, na przykład w poniedziałek i czwartek, niż co trzy dni.

9. Pokazuj nowe produkty

Nowy produkt to istotny element kontaktu z klientami. Skoro już do ciebie przyszli, niech wiedzą, że nie spoczywasz na laurach.

Dziel się informacjami o pracy nad nowym produktem, informuj o klientach, którzy już zdecydowali się na zakup. To pokazuje, że w interesie jest ruch.

Ciekawe zabawki - nowy produkt - mucha CUDAKI PRZYTULAKI

Może to zabrzmieć dziwnie, ale stara handlowa zasada z normalnych sklepów działa i tutaj: ludziom znacznie łatwiej jest wejść i dokonać zakupu w sklepie, w którym są już inni ludzie. Nieświadomie traktują bowiem oni innych jako materiał referencyjny.

A skoro sklep jest pusty, nic się w nim nie dzieje, to może produkty są słabej jakości?

10. Nie zapominaj o stronie WWW

Facebook podbija sprzedaż i może być jedynym kanałem budującym e-commerce. Wiemy, sprawdziliśmy to na przykładzie Cudaków Przytulaków, które przewijały się przez cały artykuł.

Nie jest jednak dobrze polegać wyłącznie na Facebooku. Kiedy obrót osiągnie pewien próg, np. 1 000 zł miesięcznie, zainwestuj w stronę internetową. Dobry wybór to WordPress (strona z treścią) i Presta (mechanizm sklepu), w przypadku hostingu nie miałem nigdy problemów z OVH.

Dzięki uruchomieniu własnego WWW będziesz mogła stopniowo przesuwać fanów bliżej siebie i przestaniesz się bać, że któregoś dnia Facebook usunie twoją stronę lub twój profil, bo miał taki kaprys.

A to się zdarza.

11. Możesz posłuchać też Facebooka, ale… nie musisz

Po jedenaste i nadmiarowe: specjalnie dla właścicieli małych e-commerce Facebook stworzył zestaw porad dotyczących reklamy. Jest on dostępny tutaj.

Darlene Thomas Facebook

Osobiście zatytułowałbym ten poradnik raczej „Jak wydawać więcej na reklamę na Facebooku”, ale są w nim też przydatne informacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , ,