Portal CMO by Adobe przygotował bardzo ciekawe zestawienie metod, którymi NIE wolno się posługiwać, by znaleźć klienta. Wynikają z nich praktyczne wskazówki, które pozwalają skutecznie wypromować własny biznes. Oto zestawienie:
1. Myśl o kliencie, a nie o sobie
Michael Brenner, naczelny strateg w Newscred, przypomina temat, od którego rozpoczyna się każdy dobry kurs sprzedaży: dobry sprzedawca nie jest tym, który wciska przedmiot. Dobry sprzedawca to taki, który sprawi, że zapragniesz jego produktu i zechcesz go kupić.
>>> Crawler zbierze dla Ciebie bazy adresowe firm. POBIERZ TERAZ
Mówienie klientom, że masz dla nich świetny produkt, nie działa. Twój produkt musi odpowiadać na realne potrzeby klienta, musi im pomagać, rozwiązywać problemy albo uczyć.
Marketing musi opowiedzieć historię, której bohaterem jest klient, a nie produkt.
2. Dobieraj narzędzia do problemów, a nie dla cech
Jason Grunberg w Sailthru podkreśla o istotnym aspekcie funkcjonowania działu marketingu: partnerzy powinni być dobierani ze względu na problemy do rozwiązania, a nie umiejętności.
Patrząc na to szerzej można śmiało powiedzieć, że dotyczy to również narzędzi, z których korzystają działy marketingu. W cyklu Jaki CRM dla małej firmy? A może … identyczne oceny uzyskał u nas JellyCRM i Dynamics CRM. To zupełnie różne produkty przeznaczone dla firm, które mają odpowiednio 1-10 oraz 50+ pracowników.
Mała firma nie potrzebuje skomplikowanej struktury Dynamics CRM i nie uniesie związanych z nim kosztów. Duża firma z kolei będzie czuła liczne ograniczenia wynikające z ukierunkowania JellyCRM.
3. Spray and Pray, czyli spam + modlitwa nie działa
Som Puangladda, starszy dyrektor marketingu w Projekcie Rubikon, przestrzega przed zasypywaniem komunikatami wszystkiego, co się rusza. Taki ruch powoduje tylko obniżenie wartości marki i niechęć do firmy, nie mówiąc już o możliwości dodania domeny do spamerów.
Aby znaleźć dobrego klienta, właściciel firmy powinien przeprowadzić segmentację bazy, czyli skategoryzować kontakty w bazie. Każda grupa odbiorców musi otrzymać właściwy dla siebie komunikat, w przeciwnym razie pieniądze wydane na akcję zostaną zmarnowane.
4. Wydaje mi się, że… Czyli przemądrzały marketer to źródło kosztów
Ben Plomion, wiceprezes w firmie GumGum, ostrzega przed poczuciem wszechwiedzy. To co wydaje się marketerowi, rzadko kiedy jest prawdą. Pomysł może spodobać się działowi marketingu, ale klienci mogą go kompletnie nie zrozumieć. W efekcie kampania marketingowa będzie tylko generatorem kosztów, ale nie zysków.
Plomion podaje tutaj jako przykład e-maile marketingowe. Prosty, zwarty e-mail tekstowy może działać lepiej niż rozbudowana, bogata wiadomość z licznymi multimediami.
5. Nie uciekaj od klientów, słuchaj ich
Marcy Q. Samet, szef marketingu w agencji MRM/McCann, uważa, że firmy nie powinny obawiać się social media. Owszem, pojawiają się tam negatywne głosy, ale dzięki social media mamy możliwość szybkiej reakcji na opinię niezadowolonego klienta. Całej milczącej reszcie, która tylko się przypatruje, natychmiastowy tryb reklamacji może przypaść do gustu.
Warto obejrzeć: The eight most common mistakes marketers make
Tagi: BEN PLOMION, BEN PLOMION GUMGUM, GUMGUM, JAK PROMOWAĆ SWÓJ BIZNES, JAK WYPROMOWAĆ BIZNES, JAK WYPROMOWAĆ SWÓJ BIZNES, JAK WYPROMOWAĆ WŁASNY BIZNES, JAK ZNALEŹĆ BAZĘ KLIENTÓW, JAK ZNALEŹĆ KLIENTA, JAK ZNALEŹĆ KLIENTA DO BIURA RACHUNKOWEGO, JAK ZNALEŹĆ KLIENTA NA KREDYT GOTÓWKOWY, JAK ZNALEŹĆ KLIENTA NA LEASING, JAK ZNALEŹĆ KLIENTA ZAMOŻNEGO, JAK ZNALEŹĆ KLIENTÓW DLA BIURA RACHUNKOWEGO, JAK ZNALEŹĆ KLIENTÓW ZA GRANICĄ, JASON GRUNBERG, JASON GRUNBERG SAILTHRU, MAILING REKLAMOWY - TEKST CZY OBRAZKI, PROJECT RUBIKON, RUBICON PROJECT, SAILTHRU, SOM PUANGLADDA