Jak zostać dobrym sprzedawcą? Patrzeć w oczy i naśladować

Jak zostać dobrym sprzedawcą? Jaka jest najważniejsza rada dla przedstawiciela handlowego, który dopiero rozpoczyna pracę? Co trzeba robić, żeby sprzedawać?

Odpowiedź jest bardzo prosta: patrzeć w oczy. Nauczyć się patrzeć w oczy podczas kłamstwa, łgarstwa, wodolejstwa.

Oczy zawsze mówią prawdę

Dobry sprzedawca musi umieć wytrzymać wzrok klienta na sobie. Musi umieć patrzeć w oczy w każdych warunkach, nawet wtedy, gdy z pamięci przywołuje jakieś liczby.

Badania pokazują, że człowiek nie tylko widzi oczy drugiej osoby, ale je też „odbiera”. Kiedy słuchamy kogoś z zaangażowaniem, nie zwracamy uwagi na to, gdzie patrzą nasze oczy. A tymczasem one są wpatrzone w oczy drugiej osoby. Zupełnie nieświadomie rejestrujemy, gdzie nasz rozmówca patrzy, czy jest na czymś skupiony, czy może się zastanawia.

Eksperymenty przeprowadzone na 7-miesięcznych niemowlętach pokazują, że nawet tak małe dzieci potrafią już właściwie analizować obraz oczu drugiej osoby. Mózgi niemowlaków inaczej reagowały na obraz oczy otwartych bardzo szeroko (oznaka strachu), a inaczej na obraz oczu normalnych.

I to w przypadku, gdy obrazy były wyświetlane przez zaledwie 50 milisekund. Tak krótki czas sprawia, że dzieci nie były w stanie zarejestrować obrazów świadomie!

Z badania wysnuto jeszcze jeden ciekawy wniosek: ludzie z autyzmem nie rozpoznają emocji innych i nie śledzą oczu swoich rozmówców.

3 rady dla początkujących sprzedawców

  1. Naucz się patrzeć w oczy. Nigdy nie spuszczaj wzroku.
  2. Posłuchaj swojego umysłu podczas interpretacji spojrzenia. Jeśli czujesz, że powinieneś zakończyć wątek, zakończ go, choćbyś czuł, że jest najważniejszy na świecie i musisz go dokończyć.
  3. Gdy rozmówca bardzo nudzi i masz problemy z utrzymaniem na nim wzroku, patrz dokładnie w środek między jego oczami. Druga strona będzie miała wrażenie, że patrzysz „na nią”. To lepsze niż przeskakiwanie między prawym i lewym okiem, które drugiej stronie sugeruje znudzenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , ,