Prawo farmaceutyczne [NOWA WERSJA] – skorzystają małe firmy, ucierpią giganty DOZ.pl czy Cefarm?

Prezydent Andrzej Duda podpisał 15 maja 2017 roku nowelizację Prawa farmaceutycznego, która nosiłą roboczą nazwę „Apteka dla aptekarza”. Nowelizacja wzbudzała największy sprzeciw Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina. Określano ją mianem ustawy ułomnej, ograniczającej swobodę działalności.

Czy nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne 2017 „Apteka dla aptekarza” rzeczywiście jest aż tak szkodliwa? Spróbujmy przeanalizować argumenty za i przeciw. Postaramy się udowodnić, że Ministerstwo Zdrowia podjęło SŁUSZNĄ decyzję.

Ustawa Nowe prawo farmaceutyczne [ZMIANY] pojawiła się na stronach Dziennika Ustaw w czwartek, 25 maja: Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne.

Ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od momentu ogłoszenia.

„Apteka dla aptekarza” – nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne w skrócie

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo Farmaceutyczne. Pierwsze obawy publicystów i polityków mówiły, że ustawa uderza w konsumenta, ponieważ ogranicza konkurencję. Nasza ocena sugeruje jednak, że ustawa najbardziej uderzy w dyktujące ceny wielkie sieci apteczne (DOZ.pl / Dbam o Zdrowie S.A., firma-córka Polskiego Koncernu Farmaceutycznego), a pomoże małym biznesom, sieciom skupiającym od 1 do kilku aptek.

„Apteka dla aptekarza” – skąd kłótnie?

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne z 2001 roku o nazwie „Apteka dla aptekarza” wzbudzała bardzo liczne kontrowersje. Niektóre media – w tym na przykład Gazeta Wyborcza – podkreślały absurdalność pewnych sformułowań ustawy.

Lekki sprzeciw Gazety Wyborczej

Wśród najczęściej krytykowanych ustępów pojawiła się jedna ze zmian, która mówi, że nowe zezwolenia na uruchomienie apteki będą wydawane, gdy liczba mieszkańców na jedną aptekę ogólnodostępną wynosi co najmniej 3 000 osób.

>> Podzielona płatność, VAT od razu na konto US – nowy pomysł MF

Jeżeli zatem w gminie mieszka 2 900 osób, zezwolenie na nową aptekę nie zostanie wydane – chyba że obecna apteka zostanie zamknięta na czas kontroli urzędu skarbowego albo prowadząca do niej droga będzie rozkopana. W tych ostatnich sytuacjach kryterium „ogólnodostępności” upadnie.

Krytyka Łukasza Warzechy

W krytyce wtórował „Gazecie” Łukasz Warzecha: ograniczenie możliwości utworzenia apteki wyłącznie dla farmaceutów (taką zmianę wprowadza nowelizacja; dotychczas aptekę mógł posiadać każdy).

Publicysta rozsądnie spekuluje, że apteka, która dziś prowadzona jest przez technika farmacji, może zostać uśmiercona dzięki cichej zmowie farmaceuty i właściciela nieruchomości, w której ta apteka istnieje:

Protesty Ministra Finansów

Minister finansów Mateusz Morawiecki podkreślał, że tak twarda regulacja oznacza ograniczenie wolności rynku i osłabienie zdolności negocjacyjnej aptek, co może przełożyć się w sposób znaczący na podwyżkę ceny leków nie objętych refundacją oraz leków bez recepty.

>> Błąd certyfikatu SSL programu e-Deklaracje? To planowana zmiana

Opór Jarosława Gowina

W wywiadzie udzielonym TVN24 wtórował mu Jarosław Gowin, który uważa ustawę „Apteka dla aptekarza” za uderzającą wprost w wolność gospodarczą.

„Apteka dla aptekarza” – najbardziej ucierpi DOZ.pl, Cefarm24.pl? Na pewno skorzysta mały biznes

Wszyscy, którzy sprzeciwiali się ustawie, podkreślają, że podpisanie ustawy może oznaczać problem dla konsumentów, tj. wzrost cen leków nierefundowanych. To poważny problem.

Okazuje się jednak, że problem może być pozorny. Największa obecnie sieć polskich aptek Dbam o Zdrowie / DOZ.pl – której ustawa niewątpliwie zaszkodzi – ma jedne z najwyższych cen na rynku na leki. Przypomnijmy, DOZ.pl to marka sieci Pelion.

Oto ceny DOZ.pl i innych aptek dla przypadkowo wybranych popularnych leków, które udało nam się znaleźć na jednym z portali:

Hitaxa Fast – cena w różnych aptekach:

 • Apteka-Melissa.pl (Polska) – 6,19 zł
 • Aptekagemini.pl (Polska) – 7,39 zł
 • AptekaWAW.pl (WARSZAWA + Polska) – 10,80 zł
 • DOZ.pl (Polska) – 11,99 zł

Ibuprom Sport Żel – cena w różnych aptekach:

 • Aptekagemini.pl (Polska) – 11,89 zł
 • Apteka Melissa.pl (Polska) – 11,99 zł
 • DOZ.pl (Polska) – 16,49 zł

Nurofen 12 tabl. – cena w różnych aptekach:

 • AptekaWAW.pl (WARSZAWA + Polska) – 4,30 zł
 • DOZ.pl (Polska) – 4,49 zł
 • Apteka Manada.pl (Polska) – 4,51 zł
 • Aptekagemini.pl (Polska) – 4,99 zł

To trzy ostatnie przykłady leków, które są widoczne na stronie. Obszerniejsza lektura pokazuje, że ceny w DOZ.pl regularnie lokują się w górnej części spektrum cenowego, to znaczy w DOZ.pl kupuje się raczej drogo niż tanio. Co więcej to właśnie sieć DOZ.pl – dzięki skali działania – ma większą szansę na przejęcie nieruchomości w dobrym punkcie niż lokalny właściciel apteki.

>> 46.17.40.0/23 – dostawca hostingu z Rosji, do zablokowania cały zakres

Dogłębne przestudiowanie i porównanie cen pokazuje, że jeśli ma być drogo i korzystniej dla sieci – to właśnie teraz tak jest. Małe sieci i pojedyncze apteki dostały bardzo mocno w kość, gdy w 2012 roku ustawa refundacyjna uderzyła w hurtownie farmaceutyczne, by zapobiec nielegalnemu wywożeniu leków na Zachód.

Hurtownie z kolei skróciły terminy płatności aptekom, domagały się większych zakupów albo obniżyły częstotliwość dostaw. W tej sytuacji im większa sieć aptek, tym większą presję może wywierać na hurtowniach – pojedyncze sieci i apteki już od lat 2012/2013 są w trudniejszej sytuacji.

Wniosek? Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne pomoże małym aptekom

Zaryzykujemy twierdzenie, że nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne pomoże małym sieciom i pojedynczym aptekom toczyć skuteczną walkę z gigantami branży. Tę chwilę oddechu daną przez Ministra Zdrowia w ustawie „Apteka dla aptekarza” warto wykorzystać na rozwój, na przykład na uruchamianie nowych placówek lub też start aptek online.

>> Czy zdradzać pensję w ogłoszeniu o pracę? – mówi ekspert, Piotr Machowski

Trzeba wszak pamiętać, że biznes medyczno-zdrowotny online to trudny kawałek chleba, ponieważ konkurencja jest olbrzymia: swój fragment tortu odcinają zarówno apteki, jak i media. Przykład witryny poradnikzdrowie.pl pokazuje jednak, że nadal istnieją metody na bardzo szybkie zbudowanie zasięgów i zwiększenie sprzedaży leków w internecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 • Kamila Kamińska

  Bardzo dobry ranking! Dla mnie ceny są bardzo ważne i zawsze przywiązuję do nich szczególną uwagę. Często zamawiam leki w różnych aptekach, jednak najczęściej w melissie, ponieważ oprócz dobrych cen, mają też szeroki asortyment.