Czy Bitcoin można kupić na fakturę?

Bitcoin znany pod skrótem BTC oznacza kryptowalutę, czyli walutę cyfrową. Różni się od wirtualnych portfeli, kontrolowanych przez firmy i banki. Okazuje się tajemniczą waluta, która w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na swojej wartości. To sprawia, że zakupieniem bitcoinów zainteresowane są coraz to nowe osoby, tym także poważni przedsiębiorcy i biznesmeni. Dlaczego? Uznają, że taka waluta daje im szerokie możliwości. A dodatkowo stanowi dla wielu z nich pewną inwestycję, która czasami w dość krótkim czasie zapewnia wspaniałe dochody. Zastanawiamy się więc nad tym czy jak można pozyskać bitcoiny, czy można je zakupić na fakturę oraz jak się z nich rozliczyć z przychodów, które nam zapewniają?

Bitcoin działa tylko na podstawie danych, które są przechowywane na odpowiednich serwerach i rozpowszechnione między użytkownikami sieci BTC. Gdzie więc można gromadzić taką walutę? Odbywa się to na wirtualnych portfelach, zapisywanych na komputerach użytkowników bądź na zewnętrznych serwisach.

2 drogi na pozyskanie bitcoinów:

  • zakup w kantorze kryptowalut
  • samodzielne wydobycie

Samodzielne wydobycie Bitcoinów polega na wniesieniu mocy obliczeniowej komputera do sieci BTC. Oczywiście poziom udzielonej mocy obliczeniowej automatycznie przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa na wykopanie bitcoinów.

Bitcoiny na Fakturę – gdzie?
Okazuje się, że występują w sieci odpowiednie giełdy, na której dochodzi do wymiany różnorodnych kryptowalut, w tym także bitcoinów. Wystarczy więc założyć na takiej giełdzie konto firmowe. Skierowane jest ono dla osób, którzy chcą obracać i inwestować środki firmowe w walutę Bitcoin. Dzięki temu wszystkie faktury wystawiane są na konkretne dane naszej działalności gospodarczej. Istnieje wiele takich giełd, natomiast jedną godną uwagi okazuje się BitBay. Jak to jednak wygląda już z przychodami, które uzyskujemy ze sprzedaży takiej kryptowaluty. Czy musimy ponosić tutaj pewne opłaty. Okazuje się, że tak.

Czy muszę zapłacić podatek ze sprzedaży Bitcoinów?
Wszystkie dochody, które uzyskujemy ze sprzedaży bitcoinów muszą zostać opodatkowane. Jeśli rozliczamy się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) to płacimy od 18% bądź 32% w zależności od uzyskanych dochodów w danym roku. Uwzględniane są tutaj wszystkie inne dochody, które uzyskujemy z prowadzonej działalności, nie tylko z bitcoinów. Jeśli natomiast rozliczamy się z urzędem skarbowym na podstawie stałej skali podatkowej, to tutaj ponosimy koszt 19% podatku. Widzimy więc, że przychody z bitcoinów musimy odpowiednio rozliczyć. A jak wygląda sprawa z pewnymi kosztami, które ponieśliśmy w związku z pozyskaniem BTC?

W kwestii tej wyraziło się Ministerstwo Finansów: „przychody ze sprzedaży bitcoinów minimalizują udokumentowane koszty dotyczące ich nabycia / zakupu”. Oznacza to, ze gdy zakupiliśmy Bitcoina za np. 1000 zł, a później sprzedaliśmy go za 1250 zł to podatek będzie uwzględniał tylko różnicę tych 2 kwot, czyli 250 zł. Ale kiedy jest to możliwe? Jedynie wtedy, gdy mamy możliwość udokumentowania wszystkich kosztów związanych z nabyciem / zakupem bitcoinów.

W trudniejszym położeniu znajdują się więc firmy, które poza zakupem bitcoinów decydują się jeszcze na ich samodzielnie wykopanie. Mogłyby uznać, że do kosztów firmowych zaliczą wydatki związane z zakupem sprzętu komputerowego przeznaczonego do wydobywania bitcoinów. W tej kwestii najlepiej jest skorzystać ze wsparcia najbliższego Urzędu Skarbowego, w którym się rozliczamy. Dlaczego? Ocenia się, że urzędnicy wydają różne decyzje związane z tym, jakie koszty dotyczące wydobywania bitcoinów można rozliczyć w działalności gospodarczej.

Wniosek: Bitcoiny to kryptowaluta, która może stanowić rozwój, a zarazem inwestycję dla niejednej firmy. Ich właścicieli może cieszyć już ten fakt, że bitcoiny mogą zakupić na fakturę.

Tagi: , ,